Yan Etkileri ve Zararları

Orgazm Nedir?

 

Orgazm, cinsel uyarılmanın ve hazzın en yüksek noktasını ifade eder. Orgazm olma durumu ve erkek bireylerde farklı şekillerle kendini gösterir. İstatistiksel veriler ışığında bakıldığında dünyada yaşayan kadınların üçte birinin daha önce hiç orgazm olmadığı söylenebilir. Bireylerin fizyolojik ve psikolojik sağlıkları için oldukça önemli olan orgazm, toplum dinamikleri dolayısıyla yaşanan utanmalar nedeniyle özellikle kadın bireylerde birçok çeşitli sıkıntıya sebebiyet verebilir.

 

Orgazm Nasıl Gerçekleşir?

 

Orgazm olmak, toplumsal hayatta yalnızca erkeklerin yaşadığı bir durummuş gibi algılansa da durum öyle değildir. Öncelikli olarak orgazm öncesinde birey birkaç dakika boyunca cinsen uyarılmanın doruklarına doğru yol alır. Uyarılma yükseldikçe vajinada meydana gelen otonom yani istemsiz kasılmalar artarak bireye zevk verir hale gelir. Düşük olasılıkta olsa da kasılma gerçekleşmeden de bireyin orgazm olma ihtimali vardır. Orgazm anında istemsiz kasılmalar yalnızca vajinayla sınırlı kalmaz ve bacak, karın, kol bölgeleri başta olmak üzere vücudun değişik kısımlarında görülebilir.  ve erkek bireylerde ortak olarak orgazm esnasında üreme organını kayganlaştıran sıvı çıkışı görülür.

 

Kadınlarda Orgazm

 

Kadınlarda orgazm esnasında erkeklerdeki sertleşmeyi hatırlatan kısmi kan akışı gerçekleşir. Orgazmın gerçekleşme esnasında nefes alıp verme hızının artması, kan basıncının yükselmesi ve kalp atış ritminin artışı gözlenir. Bunlara ilaveten; dudakların renk bakımından koyulaşması, meme uçlarının dikleşmesi ve vajinanın ıslanması da orgazm anında görülür. Vajinanın tahrik edilmesi esnasında beyinde de bir dizi faaliyet eş zamanlı olarak gerçekleşir. Cinsel uyarılmanın giderek artmasıyla eş güdümlü olarak hipotalamus ve limbik bölgeler faal olarak görev alır. Orgazmı klitoral ve vajinal olarak iki grupta incelemek mümkündür. Klitoris, vajinal bölgeye göre çok daha duyarlı olduğundan klitoral orgazm  bayanlara daha yoğun bir his verir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın