Sezaryenden Sonra Normal Doğum Mümkün Mü?

SSVD, sezaryen sonrası vajinal doğum demektir. Yani daha önceki gebeliklerinden birinde sezaryen olmuş bir annenin şimdiki gebeliğinde normal doğum yapması anlamına gelir. Mümkün olduğunca müdahale edilmeden kendi başlamış bir doğum ile vajinal yolla doğmak bir bebek için en sağlıklı sonuçtur. Anne için de aynı şekilde tekrar tekrar ameliyat olmaktansa normal doğum yapmak anne sağlığı için de çok iyidir. Eski yapılan sezaryende yani eski gebeliğinde bebeği çıkartmak için rahimde yapılan kesi dikilir ve tekrar iyileşir. Ancak aradan geçen süre içerisinde tekrar o eski rahim dokusunu oluşturmaz. Bir yara dokusu haline gelir. Ayrıca rahimin üzerinde bir hassas nokta olur. Doğum sırasında rahmin kasılarak rahim ağzını açması ve bebeği ittirmesi sırasında bir şekilde yırtılabilir. Bu kazanın kimde olacağı önceden doktorlar tarafından ön görülemez. Olduğu zamanda tespit edilemez. Bunun atı rüptürdür.

Rüptür : Rahmin ön duvarında meydana gelen yırtılma.

ssvd yapılır mı

Rüptür olduğunda çoğu zaman hiçbir şey olmaz. Doğum ilerleyemeyeceği için sadece sezaryen gerekir. Ama bazen bu rüptür yeri kan damarına veya hayati bir yere denk geldiyse bebek dakikalar içerisinde kaybedilebilir. Bebek oksijensiz kalır, annede kanamalar olabilir, annenin rahmi alınmak zorunda kalınabilir. Bu sonuçları yaşamamak için sezaryen yapılması tercih edilebilir.

Kötü sonuçlanan bir SSVD denemesinin oluşması ihtimali, herhangi bir ilk doğumda bebeğe bir şey olma ihtimali ile neredeyse aynıdır. Ancak böyle bir üzücü olay ile karşılaşıldığında ilk doğumunu yapan gebe için bir kader olduğunu, doğumun böyle riskleri içerdiğini bilmesi gerekir. Sezaryen sonrası böyle bir doğum yaşandığında deniyor ki “Sezaryen yapsaydık böyle bir sonuçla karşılaşmayacaktık.”.

Bir bebeğe bir şey olmasın diye 999 bebeğe sezaryen yapıldığında, bu sefer sezaryene bağlı olarak anne ve bebeklerde başka sıkıntılar görülebiliyor. Özellikle de o annenin SSVD yapıp yapmayım mı diye düşündüğü gebeliği son gebeliği değilse, daha sonra bir ya da daha fazla bebek düşünüyorsa o zaman SSVD çok daha sağlıklı bir sonuç oluyor.

Çok çocuk düşünen ailelerde eğer bir sebeple sezaryen gerektiyse mümkünse bir sonraki doğumu SSVD şeklinde yapması gerekir. Karşımızda SSVD gebesi olduğu zaman şuna bakılır. Bu anne rüptür yaşayabilecek, bebeğini bu nedenle kaybedebilecek gibi mi gözüküyor? Yoksa çok rahatlıkla doğum yapar, rüptür olmadan sağlıkla sonuçlar gibi mi duruluyor? Bu tamamen bir tahmindir. Önümüzde daha önce SSVD yapmış kişilerin verileri olması gerekir. Bunlar üzerinden bilimsel bir tahmin yapılır.

Eğer SSVD sağlıkla sonuçlanırsa bu bebek için de anne için de çok sağlıklıdır. Tekrar sezaryen yapılması da sağlıklı bir sonuçtur. Ancak rüptür yaşanması ya da rüptür yaşanıyor şüphesi ile sezaryene alınmak istenilen bir şey değildir. Bu tahmini kesin olarak tutturabilecek bir teknoloji hiçbir hastanede olmadığı için SSVD yapılmamaktadır.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

1 Yorum

  1. ebruli Reply

    iki gündür sezeryandan sonra normal doğum yapanlar hakkında bilgi topluyorum. sezeryan sonrası vajinal doğum oldukça normaldir ve yapılabilir. En son doktorumla görüştüm sezaryen sonrası doğum yapabiliyormuşuz

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın