Kolay Doğum Yapmanızı Sağlayacak Öneriler

Bebek bekleyen kadınlar için doğum süreci çevrenin de etkisiyle bir hayli ürkütücü olabiliyor. Öyle ki sezaryenle doğumların birden bu kadar patlak vermesinde bunun etkisi çok büyük. Ancak anne bebek sağlığı açısından en ideal olan normal yollardan doğum yapmaktır. Bu süreç sizi korkutuyorsa ve şayet sağlık açısından da bazı sorunlar yaşıyorsanız kolay doğum için birtakım önerilere uyabilirsiniz. Hazırlığınızın tam olması adına bu tür öneriler işinize yarayabilir.

Beslenme Programı

Bebeğin gelişimi ve kolay doğum yapmak için beslenme programı en önemli maddelerden birisidir. Bebeğin ne tür besinlere ihtiyacı olduğu ve hamilelik süresince sizin ne kadar fazla yemeniz gerektiği gibi konulara dikkat etmeniz gerekir. Bu süreçte şu besinlerin olmazsa olmaz gıdalardan olduğunu unutmayın:

  • Protein: Günlük 80 gram alınması gerekir.
  • Demir: Günlük 60 gram gereklidir.
  • Haftada iki defa balık ya da düzenli Omega alınması gereken en önemli olanlarıdır. Ayrıca düzenli olarak sebze ve meyve de es geçilmemeli, kalsiyum yönünden zengin olan gıdalara da ayrıca önem verilmelidir.

doğum yaparken tüyolar

Maddi Hazırlık Yapın

Doğumla beraber nereye ne kadar ödeme yapılacağı konusunda da ön bilgi edinebilirsiniz. Ekonomik açıdan hazırlıklı olmanız süreci daha kolay hale getirecektir.

Hastane Belirleyin

Anne adayı için kolay doğum için ne yapılır sorusunun en iyi yanıtı belki de hazırlık yapmanızla doğrudan alakalıdır. Zamanı geldiği zaman hangi hastaneye gideceğinizi bilmeniz önemlidir. Bu sayede ekstra detaylarla uğraşmazsınız ve daha rahat olursunuz.

Hamilelik Süresince Spor Yapın

Eğer bebek düşürme ve vajinal kanama tehlikeniz yoksa düzenli olarak spor yapmanız her açıdan size avantaj sağlar. Kaslarınızın güçlenmesi sayesinde doğum süresince daha az acı hissedebilir, acı eşiğinizi yükseltebilirsiniz. Spor yaparken bazı hareketlere daha fazla önem verebilirsiniz:

  • Ayakta dambıl kaldırma: Ayaklarınızı yana hafif aralı şekilde kollarınızı ağırlıkla güçlendirmeniz önerilir. Bu hareket duruşu düzeltir ve daha güçlü kollara sahip olmanızı sağlar.
  • Doğum pozisyonu oturuşu: Bu hareketle de doğum yaparken çalışacak kaslarınız güçlenecektir. Kalçanız yere değmeyecek şekilde hafif ayaklarınız aralı biçimde yere çömelerek kalkmanız gerekir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın