Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

Gebe olduğunuzu öğrendiğinizden beri mide bulantıları mı yaşıyorsunuz? Merak etmeyin bunu yaşayan tek siz değilsiniz! Hemen her kadın hamilelik sürecinin belli periyodunda mide bulantısı yaşar. Anne adayı bayanların %70’i mide bulantısı ve %35’i kusma yaşar. Bu problemleri minimum seviyeye indirmenin yöntemlerini Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Banu ÇİFTÇİ anlatıyor. 

Anne adayı olmak her bayanın yaşayabileceği en güzel anlardan birisidir. Tabi arada gelen şu mide bulantıları yaşanmasa… Bu özel ve güzel günleri yaşarken hemen her anne adayı bu sorun ile karşı karşıya kalır. Peki bu mide bulantılarının sebebi nedir? Bunun cevabı henüz net olarak tıp alanında verilemedi. Yürütülen tahminlere göre bu sorunların hamilelik sürecinde vücudun salgıladığı hormonlardan kaynaklı olduğu düşünülüyor. Hormonların dışında psikolojik durumların da mide bulantılarını tetiklendiği öne sürülmektedir. Gebelik sürecinde plasenta HCG hormonu salgılar. HCG hormonuna hassasiyeti olan vücutlar kusma ile sürekli karşı karşıya kalabilmektedir. Gebeliğin 12. haftasına (Takriben 3. ay) doğru HCG hormonunun salınması fazlalaştığı için bulantılar da artacaktır.

Mide bulantıları iyiye işaret

Anne adayının yaşadığı mide bulantıları bebeğe zarar vermez. Dolayısıyla bebek için telaşlanmanızı gerektirecek bir durum yok. Hatta bulantı yaşamanız sağlıklı bir gebelik yaşadığınızı işaret eder. Gün içerisinde 4 kereye kadar kusmak normal karşılanabilir. Fakat bunun üzerine çıkarsanız doktorunuz ile görüşmenizde fayda var. Vücudunuzun fazla su kaybetmesi anne adayının sağlığını olumsuz etkiler. Mide bulantısını engelleyen haplar vardır. Fakat bunların kullanımı doktor gözetimi haricinde kesinlikle kullanılmamalıdır. Mide bulantılarınız 4. aydan sonra bitecektir.

Hamilelikte mide bulantısı nasıl azaltılır

Mide bulantıları hamileliğin iyi yönde gittiğine işarettir. Fakat bu bulantılara tahammül etmek pek de kolay değildir. Bazı tavsiyeler şikayetlerinizi minimize edecektir.

  • Mide bulantıları genellikle sabah saatlerinde meydana gelir. O zaman uykudan kalktıktan sonra açlığı gidermek ve bulantının önüne geçmek için bir dilim ekmek yemek iyi olacaktır.
  • Mideniz sürekli ve yoğun bir şekilde bulanıyorsa yemek hazırlamak için mutfakta işe koyulmayın.
  • Başkaları ile toplu şekilde aynı sofra üzerinde yemek yemeyin. Başkaların yemek yeme tarzı-şekli midenizi bulandırabilir.
  • Çay ve kahve içimini en aza indirim. Kahve ve çay midenizi yakar. Bitkisel çaylar ve nane çayını tercih edebilirsiniz.
  • Sağlıklı beslenmek için meyve tüketin. Yağlı besinler midenizi bulandırır. Ayrıca yoğun baharatlı besinleri de tüketmeyin.
  • Gebelerde B1-B6 vitaminleri azdır. Bu vitamin eksikliğini gidermek için yemeklerinizi yulaf karışımı ile tüketebilirsiniz.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın