Hamilelikte 3. Hafta

Gebeliğin 1. Ve 2. Haftasının Özeti

40 Haftalık gebeliğin üçüncü haftasına geldik. Bu hafta çok önemli bir şey olacak. Döllenme gerçekleşecek. Adet kanamasının başladığı günden itibaren birinci hafta yazımızda saymıştık, yumurtalar büyümüş ve kana östrojen hormonu verilmişti. İkinci haftanın sonunda yumurtlama olmuştu. Seçilmiş bir tane yumurtamız yumurtalıklardan atılarak tüp içerisinde kendisi dölleyecek spermi beklemeye başlamıştı. Bu esnada eğer cinsel ilişki olduysa da spermler genital kanaldan girerek kendisini bekleyen yumurtaya ulaşmışlardı. Eğer dölleyebilirlerse bu hafta döllenme olacak. Yani ilişkiden sonrasını konuşuyoruz. Aslında gebeliğin ilk haftası olacak. Ama bizim hesabımıza göre son adeti baz aldığımız için üçüncü hafta olarak geçiyor.

Gebeliğin 3. Haftasında Neler Oluyor?

Yumurtaya ortalama 500 tane sperm ulaşır. Yumurtanın bir dış kabuğu var. Spermlerin öncelikle dış kabuğu geçmeleri gerekiyor. Tabi ki spermlerin hepsi dış kabuğu geçemez. Dış kabuğu geçmelerinin sonrasında yumurtanın iç kabuğuna ulaşırlar. İç kabuktan geçebilmeleri için, spermler baş kısımlarından sıvı salgılarlar. Bunun sebebi iç kabuğu eritip içeriye girmektir. Spermlerden bir tanesi yumurtanın içine girdiği zaman yumurta kendi kapatır ki başka spermler içeri girmesin. Yumurta bu esnada hafif bir şekilde rahim içerisinde doğru ilerler. Sperm içeri girdiğinde yumurta zarına ulaşır. Yumurta zarına girerken kendi kuyruğunu bırakır ve sadece baş kısmı içeri ulaşır. Spermin baş kısmının içinde hücre bulunur bu yumurta içerisinde açılır.

Normalde insanlar 23 çift yani 46 kromozom taşır. Babanın spermlerinde 23 kromozom bulunur. Aynı şekilde annenin yumurtasında da 23 kromozom bulunur. Sperm ve yumurtanın buluşması ile toplamda 46 kromozomlu yeni birey adayı oluşur. Bu döllenmeden yaklaşık 24 saat sonra oluyor.

Sperm İle Yumurta Birleşince Ne Oluyor?

Yeni birey adayı şu anda tek hücreli. Ama biz tek hücreli değiliz. Mitoz ile bölünüp çoğalmak zorundadır. Bu şu anda bir taslak oluyor. Bunun içerisinde yeni bireyin bilgileri barınmaktadır.

Bu durumlar gerçekleşirken bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkün değildir. Bu konu hakkında birçok çalışma yapılmıştır. Fakat elde edilen bir veri yoktur. Bu tamamen şanstır ve cinsiyet ihtimali %50’dir. Beslenme şekilleri ile veya birtakım yöntemler ile bebeğin cinsiyetini belirleyemezsiniz. Bunu bir tablo ile göstermek istiyorum.

cinsiyet ihtimali

Erkeğin x kromozomu kadının x kromozomu ile birleşirse bebeğin cinsiyeti kız olur. Erkeğin y kromozomu ile kadının x kromozomu birleşirse erkek meydana gelir. Kadın 2 tane x kromozomu içerirken erkekte 1x 1y kromozomu vardır. Tablodan da görebileceğiniz gibi %50 erkek %50 kız olma ihtimali vardır.

Hamilelikte 3. Haftanın Özeti

Gebeliğinizin üçüncü haftasını özetleyelim. Döllenme oldu. Yumurta ile sperm birleşip yeni bir birey oluşturdu. Bu bireyin ilk hücresi oluştu. Bunun ismine de döllenme deniyor. Bundan sonra da yoluna devam edip rahimdeki yuvasına gidip yerleşecek.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın