Hamilelik Döneminde Bulantı Nasıl Önlenir?

Hamilelikte yaşanan bulantılara karşı uzmanlar, anne adaylarına bol bol dinlenmelerini ve mümkün olduğunca da yavaş hareket etmelerini tavsiye ediyor. Ayrıca baharatlı ve yağlı besinlerden de uzak durulması gerekiyor. Bulantıyı önlemenin bir diğer yolunun da yemek porsiyonlarının küçültülmesi olduğunu belirten uzmanlar,  midede sürekli olarak bir şeylerin bulunmasının bulantıları azaltacağını ve protein içerikli atıştırmalıkların tüketilmesi gerektiğine de dikkat çekiyorlar.  Hamilelikte bulantı yaşayan anne adaylarının en büyük kurtarıcılarının da meyve ve sebzeler olduğunun da altını çiziyorlar.

gebelikte bulantı

Bulantıların azalmasında anne adayının, fiziksel ve ruhsal açıdan rahat olmasının da etkisinin büyük olduğunu belirtmek mümkündür. Bulantı yaşayan anne adayı, gece uykusunu mutlaka almalı, ışığın mümkün olduğunca engellenmesi için koyu renkli bir gözlük ya da uyku maskesi tercih edilebilir.  Doğum gövde yastığı ile de sırtınızı ve midenizi destekleyebilirsiniz. Sabah uyanıldığında acele etmeden yavaş hareketlerle yataktan kalkılmalıdır. Baharatlı, yağlı ve kafein içeren besinlerden uzak durulmalıdır.  Sabahları yataktan kalkmadan önce atıştıracağınız tuzlu kraker ya da fıstık ezmesi gibi atıştırmalıklar veya protein içerikli aperatifler tüketin. Midenizin dolu olması bulantıyı azaltır. Aksi halde mide asitleri bulantının artmasına ve kötüleşmesine sebep olur. Sabah kahvaltısında tüketilen muz, elma ve armut gibi meyveler ile kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Mesela fırında yapılan patates birçoğunuz için lezzetsiz gibi gelse de aslında oldukça besleyici özelliğe sahiptir. Sabahları tüketilen meyveler ile alınan potasyum, sabah hastalığını önlemeye yardım edecektir. Geceleri ise yatmadan önce tüketilen protein içerikli aperatifler ile kan glikoz düzeyiniz düzene girecektir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre hamile bayanlardan fiziksel aktiviteleri fazla olanların, bulantı şikayetlerinin de azaldığı görülmüştür. Hamlelikte sıvı alımı da önemli hususlardan biridir. Ancak yaşanan bulantılar sebebiyle günlük alınması gereken 8 bardak suyun tüketilememesi halinde ise, anne adaylarına suya bal ve elma sirkesi eklemelerini önerebiliriz. Şunu da unutmamak gerekir ki, vücudun susuz kalması bulantının artmasına neden olacaktır. Hamilelikte sıvı alımını meyve suyundan ya da sudan elde edilen buzları emerekte karşılamaya çalışmak farklı bir yöntem olabilir. Çünkü içecekler, soğudukça daha kolay tüketilebilirler.

Zencefil çok uzun seneler boyunca mide emziği olarak tanıtıldı ve bulantı şikâyetlerinin azaltılmasına da yardımcı olacağı belirtildi. Bunu göz önünde bulundurarak, zencefilli soğuk gazoz ya da zencefilli çay ile midenizi rahatlatabilirsiniz. Zihninizi kontrol altında tutmaya çalışın ve mide bulantınızı unutmaya çalışın. Bazı meşguliyetler bulmak bu durumu size kolaylaştıracaktır. Puzzle yapma, tv izleme, kitap okuma ya da yürüyüş yapma gibi meşguliyetlerle zihninizin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.  Dar ya da kısıtlayıcı özellikteki kıyafetler de bulantının artmasında etkili olan faktörlerdendir. Bu sebeple geniş ve rahat giysiler tercih edilmelidir. Yapılan çalışmalar, rahat giysiler giyen anne adaylarının bulantı semptomlarının tamamen kaybolduğu gözlemlenmiştir. Hamilelikte yaşanan bulantı ve kusmanın en büyük ilişkisi kokudur. Anne adayları bu süreçte kokulara karşı oldukça hassastırlar. Kötü kokular ya da parfüm gibi güçlü kokular bulantıların artmasına neden olabilir. Bu sebeple taze kokuları koklamak gerekir. Mesela biberiye ya da limon özü kokuları sabah bulantıları için oldukça etkilidir. Ancak bazı durumlarda reflüden kaynaklanan bulantı ve kusmalar da olabilir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın