Göbek Fıtığının Hamilelikteki Etkileri

Göbek fıtığı hastalığının uzman doktorlar tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Fıtık boğulması durumu ölüm riski ile karşıya karşıya kalmanıza bile sebep olmaktadır. Fıtık hastalığı küçük olsa bile hemen tedavi edilmesi önerilmektedir. Ayrıca göbek fıtığını sigara ve alkol tetikliyor ve tekrarlama riskinin artmasına neden oluyor.  Muayene aracılığı ile hastaya fıtık tanısı konuyor. Doktor tarafından yapılan teşhisten emin olmak adına ultrasonografi uygulamaya alınıyor. Genellikle kilolu kişilerde fıtık sorunu zor teşhis edilmektedir. Bu sebepten dolayı tanı ultrason aracılığı ile konmaktadır.

göbek fıtığı gebelikte

Göbek fıtığı hastalığı kadınlarda sıklıkla karşı karşıya kalınan problemler arasında yer almaktadır. Genellikle gebelik döneminde hasta tarafından göbek fıtığı fark edilmektedir. Gebelik süresinde karın içi basıncı artmaktadır. Ön plana çıkan bu durum göbek fıtığın hastalığının kolaylaşmasına sebep oluyor. Bazı zamanlarda göbek fıtığı problemine çocuklarda da rastlanmaktadır.  Göbek fıtığı hastalığı ameliyat ile yeniliyor. Yapılacak olan ameliyatın zorluk derecesi hastalığın büyüklüğüne göre değişiyor. Göbek fıtığı ameliyatının olduğu gün hasta taburcu ediliyor. Yaklaşık olarak 7-10 gün içerisinde kişi normal yaşamına geri dönebiliyor. Ameliyat tedavisinin ardından hastanın birtakım uyması gereken kurallar bulunuyor. Bu kuralların başında ağır yük kaldırmamak gerekiyor. Yine aynı şekilde aniden eğilip kalkmaması da olumsuz sonuçların ön plana çıkmasına neden oluyor. Ameliyat sonrasında hastanın 10 gün boyunca namaz kılmaması gerekiyor. Göbek fıtığı belirtilerinden biri de göbek halkası bölümünde şişkinliğin olmasıdır. Bununla beraber hastanın göbek çevresinde ağır meydana gelmektedir. Bununla beraber şişkinlik daha da belirginleşiyor. Bazı durumlarda bağırsaklar fıtık bölgesinde baskı oluşturarak ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden oluyor. Ön plana çıkan bu rahatsızlık fıtık boğulması olarak isimlendiriliyor. Bu durum hastanın ölüm riski ile karşı karşıya kalmasına bile sebep oluyor. Bu sebepten dolayı göbek fıtıklarının en kısa zaman zarfı içinde tedavi edilmesi öneriliyor. Göbek fıtığının büyümesi ile beraberinde fıtık boğulması problemi de beraberinde geliyor.

 

Göbek fıtığı ile karşı karşıya kalınması durumunda yapılacak tek şey ameliyat olmak olacaktır. Gebe olan kimselerde sezaryen işlemi aracılığı ile de göbek fıtığı problemine müdahale edilebilmektedir. Göbek fıtığının doğru bir şekilde düzeltilmemesi durumunda ileri zamanlarda tekrardan bu hastalık ile karşı karşıya kalınabiliyor. Göbek fıtığının birkaç defa tekrarlanması durumu hastalığın daha da ilerlemesine sebep olabiliyor.Bu nedenden dolayı hastalığın kısa zaman da teşhis edilerek tedavi sürecine başlanması gerekiyor. Eğer göbek fıtığı problemine kısa zaman da son vermek istiyorsanız uzman bir genel cerrahi ile iletişime geçebilir ve bu sağlık problemini tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Tercih edeceğiniz cerrahinin profesyonel olması oldukça önemlidir. Bunun için geniş çaplı bir araştırma yapmalı ve bu doğrultuda genel cerrahi seçimini gerçekleştirmeniz önerilmektedir. Aksi taktirde sonucu iyi olmayan sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın