Gebelikte Vitamin Desteği Gebeliği Nasıl Etkiler?

Gebelikte anne adayının hamilelik açısından hiçbir sıkıntısı ve eksiği olmasa bile rutin bir şekilde takviye edilmesi gereken bazı vitaminlere ihtiyacı bulunmaktadır. Normal zamanda alacağınız vitamin takviyeleri sizler için bir zararlı etki oluşturmasa da bebeğiniz için zararlı olabilir. Nedeni ise bebeğiniz plasenta aracılığı ile siz ne yerseniz oda aynı şekilde beslenir. Bu durumda siz anne adaylarının çok daha dikkatli ve dengeli beslenmesi gerekmektedir. Alacağınız her ilaç ve takviye gıdalar doktor kontrolünde ve tavsiyesi üzerinde olmalıdır. Peki, gebelik sırasında anne ve bebeği için en doğru vitamin desteği ne olmalıdır sorusuna gelirsek, bu sorunun cevabı olarak sizlerinde tahmin edebileceği gibi bu vitaminlerin başında folik asit bulunmaktadır. Bunun yanında düzenli ve dengeli olarak c vitamini almalısınız.

VİTAMİNLER ANNE VE BEBEĞE NASIL ETKİ EDER?

Annenin hamilelik döneminde ne yiyip ne içtiğine çok dikkat edilmeli ve dengeli beslenmesi gerektiği konusunda sık sık bilgilendirilmelidir. Gebelikte en önemli olan vitaminler folik asittir.

hamilelikte vitamin desteği

Folik asit: bu vitamin bebeklerin sinir sisteminin gelişmesi için çok önemli bir rol üstlenmektedir. Diğer bir adı B9 olan ve bu adı ile bilinen folik asit gebeliğin ilk haftalarından itibaren alınımına dikkat edilmeli ve gerektiği miktarda alınımına özen gösterilmelidir. Folik asit bebeklerde en çok rastlanan hastalıklardan biri olan sipina bifida (omurganın açık kalması), ensefalosel (beynin kafatası kemiğinin dışına çıkması) ve anansefali (beynin gelişmesi) gibi pek çok hastalıkların oluşma riskini %70 oranda azalttığı gözlemlenmektedir. Folik asit miktarı yeterli olmaz ise sinir borusu boyunca doku kaynaşması olması gerektiği gibi gerçekleşmeyebilir. Bu durumda omuriliğin açıkta kalmasına, “açık omurga” diye bilinen vakaların ortaya çıkmasına sebebiyet verir. folik asit vitamini eksikliği merkezi sinir sistemi gerilenmesine ve hastalıklarına neden olur. Bu da maalesef ki bebeklerin doğumdan hemen sonra gelişemeden ölmesine neden olur. Vitaminler sizlerinde bildiği gibi vücutta depolanamamaktadır. Bunun getirilerinden bir tanesi de günlük olarak bu vitaminleri almak oluyor. Gebelik sırasında ise bu durum normalden fazla alınması anlamına geliyor. Folik asitçe zengin olan yiyecekler tüketmeli ve bebeğinizin zihinsel gelişimi için önemli bir takvim belirlemelisiniz. Folik asitçe zengin besinler olarak şunları sıralayabiliriz. Bu besinlerin başında taze yeşil sebzeler gelmektedir. Miktar bakımından en çok ıspanakta bulunan folik asit devamında ise yer fıstığı, fındık, karnabahar, semizotu, brokoli, yumurta sarısı, kuru fasulye, nohut gibi baklagiller doğal folik asit kaynağı olarak bilinir. Sebzeler vitamin bakımından zengin olabilmesi için ya az pişmiş olarak tüketilmeli ya da çiğ olarak yenilmelidir.

C vitamini; kışın en çok tüketilen turunçgillerin özünü oluşturan c vitamini hastalıklara karşı direnç sağlar. Demirin bağırsaklarda geri emilimini sağlayan c vitamini bağışıklık sistemi ve kan mekanizmasını koruması ile bilinir. C vitaminince zengin besinler ise; karnabahar, limon, kırmızı ve yeşilbiber, greyfurt, portakal, çilek, domates, lahana gibi sebze ve meyvelerdir.
 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın