Gebelikte Rahim Ağzı Yetmezliği Nedir?

Rahim ağzı yetmezliği aslında erken doğumun bir parçasıdır. Erken doğum normal toplumda %10 ve %12 arasında görülebilmektedir. Genel anlamda 37. gebelik haftasından evvel görülen doğumlar erken doğum olarak nitelendirilir. Bu dönemde özellikle bebeğin kilosu daha düşük olduğu için dışarda yaşama kabiliyeti daha düşük olmaktadır. Özellikle 24. gebelik haftasında yaşam kabiliyeti %50 iken artan gebelik haftası ile, 28. haftada %80’e kadar varmaktadır.

Rahim Ağzı Yetmezliği Belirtileri

Özellikle rahim ağzı yetmezliği erken doğumun bir parçasını oluşturmaktadır. Vajinal yoldaki enfeksiyonlar, rahim ağzındaki enfeksiyonlar, rahim ağzında geçmiş dönemde geçirilmiş olan bir takım biyopsiler, cerrahi ameliyatlar, rahim ağzının soyulması, geçmiş çok sayıdaki kürtajlar, bağ dokusu yapısındaki problemler, rahmin doğumsal anormallikleri ve diğer nedenlerden dolayı rahim ağzı yetmezliği görülebilmektedir. Rahim ağzı yetmezliği denilen şey aslında rahim ağzının ağrılar oluşmadan kısalması, açılması ve burada bir enfeksiyon sonucunda erken doğuma yol açması ile gündeme gelmektedir. Tanı burada çok önem arz etmektedir. Çünkü ilerleyen gebelik haftalarında kayıplar oluşmaktadır. Bundan dolayı bir sonraki gebelikte kaybın zamanı biraz daha erkene gelmektedir. Örneğin; geçmişinde 24 haftalık bir gebelik kaybı olan kişi tekrar rahim ağzı yetmezliğinden müzdarip olduğu zaman buradaki kayıp 20, hatta 18. haftalara kadar inebiliyor. Burada hastalar hikayelerini hekimlerine iyi anlatmalıdır. Çünkü hekimler hastaları incelerken vajinal yoldan yapılacak ultrasonografik yöntemler ile rahim ağzında bir kısalma saptandığı zaman burada rahim ağzına dikiş atma yöntemi kullanılmaktadır.

Geçmişinde erken doğumu olan veya rahim ağzı yetmezliği olan bireylerde 14 haftadan sonra kullanılacak progesteron iğneleri ile, rahim ağzı uzunluğunun bakılması ile, rahim ağzı enfeksiyonunun saptanması ve enfeksiyon varlığında antibiyotik tedavisiyle durumun düzeltilmesi mümkündür. Bu şekilde hastalar evlerine sağlıklı bir şekilde çocuklarını götürebilmektedirler.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın