Gebelikte Meydana gelen Vajinal Kanama

Sokaktan geçen bayanlara sorulacak olursa on kadından dokuzu hamilelikte kanama geçirip geçirmediklerine dair olan soruyu olumlu yanıtlayacaklardır. Bu kanama çok az miktarda olabileceği gibi, anneyi korkutacak kadar çok miktarda da olabilmektedir. Yani istatistikler bize şunu söylemiş oluyor, sağlıklı doğum yapan annelerin %30 gibi ciddi bir kısmı hamilelikte kanama gibi bir şey ile karşı karşıya gelmiştir. Peki, ne zaman olursa normal kabul edilebilir? Bir kere öncelikle doktor tarafından aydınlatılması, ultrason cihazının da yardımıyla doktorun olağan demediği hiçbir kanamaya normal diyemeyiz. Ancak muhtemelen normaldir diyebileceğimiz kanamalar genelde ilk haftalarda olan kanamalardır. Özellikle adet kanamasına benzeyen kanamalarda anne adayı çok telaşa kapılmaktadır hatta düşük yaptığını düşünmektedir. Bebek rahme yerleştiği sırada bu kanamanın görülmesi ya da lekenin görülmesi doğaldır. İlk haftalarda, 6. ve 9. haftalarda bir de yine bebeğin rahim içinde yerleştiği bölgede sağda ve soldaki yumurtalıkta bulunan ve de progesteron salgılayan yumurtalık bölgesinin artık görevini bebeğe devretmesi o devir teslim esnasında kandaki progesteron seviyesinin düşmesine bağlı olarak yine lekelenme tarzında bir kanama olabilir. Bu da çoğunlukla normal kabul edilir yani ilk üç aydaki kanamalar düşüğe bağlı da olabilir tabi ki. O sebepten aydınlatılmadığı sürece normal denilemez ama bu iki kanama türü oldukça sık görülen kanamalardır.

gebelikte kanama

Bunların dışında yine her hamileliğin her döneminde kanama olabilir bunların bazıları plasentanın kendisine bağlı olabilir bazıları erken doğum riskine bağlı olabilir bazıları rahim ağzı yarasına bağlı olabilir özet olarak söylemek gerekirse kanamayı hiçbir zaman ihmal etmemek lazım, her daim doktor kontrolünde olunması lazım eğer kanama olmuşsa.

Hamilelikte vajinal akıntılar çoğunlukla fizyolojik akıntılardır. Fizyolojik akıntı denilmesinin nedeni östrojen hormonunun salgısının değişmesi nedeniyle vajinanın normal bakterilerden korunma mekanizmasının daha karmaşık olmasına bağlı olarak akıntıların artmasıdır. Bu akıntı genel olarak şeffaf veya beyaz ya da krem renklidir genelde azdır ama günlük ped kullanımını gerektirecek kadar fazla da olabilir. Beraberinde idrar yaparken yanma veya koku gibi bir şikayet yoktur ve kadını genel olarak çok fazla rahatsız etmez. Bu fizyolojik akıntıdır. Tabi ki akıntıların bir diğer nedeni vajinal enfeksiyonlar olabilir. Vajinal akıntıların en sık görülen belirtileri kötü kokulu akıntı, krem renginden daha koyu olan bir akıntı, genel olarak çok fazla bir akıntı ve kadını rahatsız eden akıntılardır. Beraberinde idrar yaparken yanma olabilir veya olmayabilir bunlar çoğu zaman kendini renginden ve kokusundan hissettirir. Bir başka akıntı türü ise suların gelmesidir. İlk 20 haftalık dönemde su pek gelmez ama eğer bol miktarda bir vajinal akıntı geliyorsa bu durumda gelen akıntılar bebeğin sıvısına mı ait diyerek düşünmek gerekir. Özellikle 25. ve 26. haftadan sonra. Bu yüzden her daim doktor kontrolünde olmanız gerekmektedir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın