Gebelikte İdrar Rengi Nasıl Olur?

İdrar rengi tıpta birçok hastalığın belirtisi olabilir. Bu durum gebelik içinde geçerlidir. Gebelikte idrar rengi herhangi bir hastalığın erken aşamada fark edilmesine yardımcı olur. İdrar üretiminden sorumlu organlarımız böbreklerdir ve böbrek kanın temizlenmesini, filtre edilmesini sağlamaktadır. Böbreklerimiz kanı filtre ettiğinde kandaki şeker, su ve vitaminlerin vücuda tekrar dönmesine olanak sağlamış olur. Normal şartlarda idrarın rengi soluk sarıdır. Böbrekten kaynaklanan sorunlarda idrar renginde değişimler görülür ve bu değişim gebelikte de normal bir insanda da tehlike arz etmektedir.

hamilelikte idrar rengi

Gebelikte İdrar Rengi Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte idrar rengi açık sarı ve berrak olmalıdır. Bu dönemde annenin bol bol su içmesi gerekir, aksi takdirde idrarın rengi koyulaşır ve bebeğin suyu azalır bu da bebeğin sağlığı için tehlike arz eden bir durumdur. Hamileliğin ilk üç ayında annenin böbreğinden süzülen kan oranı artar. Sonraki üç ayda ise bu oran olması gereken yani en üst noktaya ulaşır. Hamilelik döneminde kullanılan vitamin hapları nedeniyle idrar rengi değişkenlik gösterebilir. Bu durumda idrar renginin mavi ve yeşil olduğu görülür. Bildiğimiz üzere hamilelik döneminde anne adayı fiziksel ve ruhsal olarak değişimler geçirir. İdrar rengi de annenin bu hormonal değişikliklerinin en belirgin özelliğidir. Yani idrar rengine bakarak annede enfeksiyon, kanser gibi hastalıklara erken teşhis konulabilir. Peki idrar bulanık olursa? İdrarınız bulanıksa biraz endişelenmeniz gerekebilir. Çünkü; Böbrek problemleri, şeker, tansiyon gibi hastalıklarda böbrek idrar ile birlikte fazla miktarda protein bırakır. Bu nedenle proteinin varlığından dolayı idrar bulanıktır ve bulanık idrarda ağrı hissi olursa bu kişide idrar yolu enfeksiyonu görülür. İdrar bulanıklığının belirtileri ise şu şekildedir; Sık sık idrara çıkma isteği duymanız, idrarınızın ağır bir kokusunun olması ve idrarınızın bulanık olması, bu gibi belirtiler önem arz edebilir. Bu nedenle böyle bir durumla karşılaştığınızda doktora başvurmanız tavsiye edilir. Gebelikte idrar renginin yanı sıra idrarın kokusunun da çok önemi vardır. İdrar mikropsuzdur bu nedenle kokusu yoktur. Yani eğer idrarımızın kokusu ağırlaşırsa ve kötü kokarsa belki de bir hastalığın habercisi olabilir. Ve enfeksiyonun bir belirtisi olarakta karnın alt bölgesinde ağrı görülebilir ve bu ağrı nedeniyle arada sancı olmasına sebep olabilir. Fakat bu idrar rengi genelde her annede aynı renkte olmuyor. Mesela çok su içen bir anne adayının normalden az su içen bir anne adayına göre daha açık olur ve kokusu o kadar ağır olur. İdrar rengine bakarak hamilelik anlaşılabilir mi? Vücudumuzun hormonal değişimleri idrara da yansımaktadır. Hamilelikte de hormonal değişimler oldukça fazladır. Fakat idrarımızın rengine ve kokusuna bakarak hamileliğin anlaşılması mümkün değildir. Bunun yanı sıra gebelik şüphesini arttıran belirtiler de görülürse o zaman anlaşılması mümkün olabilir. Bu belirtilerin bazıları şunlardır; Vajinal akıntıda artış, sık idrara çıkma, mide bulantısı, baş dönmesi ve en belirgini adet gecikmesidir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın