Gebelik Kaybı Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Gebelik kaybı anne karnında ki bebeğin doğum gerçekleşmeden önce ölmesidir. Eğer bu durum hamileliğin 20. haftasından önce olursa buna düşük denir. Gebelik kaybı birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Bunların biri kromozom sayısıyla alakalı olabilir. Yani kromozom sayısı eksik yada fazla olan bir fetüsün dünyaya gelme olasılığı çok düşüktür ve bebek anne karnında ölür. Eğer dünyaya gelirse down sendromlu ya da süper dişi adlı sendromlara sahip olur. Ama genelde bu kromozomlara sahip olan bebekler anne karnında ölürler. Bir sebebi de annede olan bir hastalık sonucu olabilir. Yani annede ki bir rahatsızlık bebeği olumsuz yönde etkiler ve bebek ölebilir.

Bir diğer durumlardan biri de annenin yaşının yaşlı olmasıdır. Yani 50 yaşındaki bir bayanın hamile kalması çok zordur ama kaldığında bile düşük yapma riski daha genç bayanlara göre oldukça yüksektir. Çünkü yaş arttıkça bayanların yumurta hücreleri biter ve menopoza girerler. Kalan son yumurta hücreleri ise işlevlerini yeterince yerine getiremeyebilirler. Bu durumda düşük riski gözden kaçırılamaz bir hal alır. Yine büyük sebeplerden biri sigara, alkol gibi zararlı maddeler kullanıyor olmak. Sigara ve ya alkol kullanmak erkek ve ya dişi üreme hücrelerini çok olumsuz etkiler işlevlerini köreltebilir ve sayıca azalmalarını sağlar. Ve bebeğin sağlığını olumsuz etkileyerek bebeğin dünyaya gelmeden ölmesini sağlar.

gebelik kaybı sebepleri

Önemli sebeplerden biride hamile iken ağır şeyler kaldırmak bebek için zararlı hareketler de bulunmaktır. Hamile iken çok dikkatli olunması çok hassas olunması gerekir. Aksi taktirde hiç beklenmedik şekilde gebelik kayıpları meydana gelebiliyor. Eğer sürekli gebelik kaybı yaşanılıyorsa sık sık doktor kontrolleri yapılması gerekiyor. Çünkü eşler arası kromozom uyumsuzluğu, ortak hastalıklar, genetik bozukluklar gibi bir çok sebebinin olduğu ortaya çıkıyor. Bu durumda sürekli genetik kaybı yaşanacağı ortaya çıkıyor. Bu durumu ortadan kaldırabilmek için tedavi olunması gerekmektedir. Sebeplerden biride hamilelik kontrollerinin yapılmamasıdır. Düzenli olarak en az ayda bir kontroller yapılması gerekmektedir. Eğer kontroller yapılmazsa bebeğin sağlık durumu hakkında gerekli olan şeyler yapılmazsa gebelik kaybı yaşanır.

Gebelik kaybında sık sık kanamalar ve şiddetli şekilde kasıklarda ağrılar meydana gelmektedir. Bu durumda öncelikle ilk işiniz doktorunuza gitmek olacaktır. Doktor kontrolleri yapıldıktan sonra doktor gözlemi altında tedavinizi olduğunuz sürece durumu atlatmak mümkündür aksi taktirde düşük meydana gelir ya da bebek anne karnında ölür ve gebelik kaybı yaşanır. Gebelik kaybı yaşanmaması için annenin sürekli kontroller yaptırması gerekmektedir. Eksik olan vitaminleri, mineralleri takviye etmesi gerekmektedir. Çünkü bunlar bebek sağlığı için önemli rol oynamaktadır. Hamilelik ilaçlarını düzenli olarak kullanmalı ve bebek için gerekli olan besinleri almalıdır. Kısaca her türlü önlemi hassas bir şekilde almalıdır. Aksi taktirde gebelik kayıpları sıklıkla yaşanabilmektedir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın