Gebeliğin 4. Haftası Neler Olur?

Gebeliği hafta hafta işlemeye devam ediyoruz. Gebeliğin 3. haftası yazımızı geçenlerde sizlerle paylaşmıştık.

Gebeliğimizin 4. haftasına geldik. Geçen hafta döllenme olmuştu. Yani kadın üreme hücresi ile erkek üreme hücresi birleşmiş ve yeni birey artık oluşmuştu. Şimdi yeni yuvasına gelecek ve rahim içerisine gömülecek. Orada bundan sonra geçireceği aylar süresince kendine güzel bir ortam hazırlayacak.

Şimdiye kadar hep gebeliği konuştuk. Aslına bakarsanız 4. haftaya yuvalanma haftası diyoruz. Ama gebelik yoksa ne olur? Yani cinsel ilişki olmamışsa ne olur? Bu haftaya kadar bahsettiğimiz tüm şeyler aynen devam ediyor. Yumurtalıklarda yumurta aynen büyüyor. Bir tanesi seçilip o atılıyor. Fakat sperm gelmediği için döllenmiyor. Eğer döllenme olmazsa seçilen yumurta dışarı atılıyor. Bu insan gözü ile görülemez. Çünkü mikron düzeyindedir. Döllenme olmayınca; bebek yerleşsin diye hazırlanan rahim iç tabakası dökülüyor. Buna adet görme deniyor.

Aslında bizim adet dediğimiz şey her ay gebelik olabilmesi için yumurtanın atılıp, döllenme olmadığı için bebeğin yuvasının dökülmesi demektir. Kadınlar bu sebeple her ay adet görür.

bebeğiniz tam olarak resimdeki bölgededir

Gebelik var ise?

Gebelik durumunda sperm yumurtanın içerisindedir bu haftada. Yumurtanın dışında bir kabuk yapı mevcuttur. Yumurtanın içerisine sadece bir tane şanslı sperm girebiliyor. Bu sperm içeride yumurta ile birleşir. Buna da döllenme adı verilir. Böylece yeni bireyin 46 kromozomu oluşur. Daha sonra bebek kendini katlayarak hücrelerini geliştirir. Bu hücre çoğalmasını yaparken bir yandan da rahme doğru ilerleyecek ki rahimdeki yuvasına yerleşsin. Yumurta rahim içerisine değil de rahim dışına yerleşme durumu olabilir. Buna da dış gebelik adı verilir. Bu durum %96 oranında tüp bebek durumlarında olur.

Rahim içerisine yumurta yerleştikten sonra, yumurta dışındaki kabuktan sıyrılıp dışarı çıkar. Artık kabuğa sahip olmayan yumurta rahim içerisine kendisini gömer ve anne ile kan bağını bu noktada kurar. Artık bebek göbek kordonunu kuracaktır ki anne ile iletişimi sağlayabilsin. Burada mucizevi bir olay vardır. Normalde vücut kendisine yabancı olan hücreyi tanır ve yok etmeye çalışır. Mesele bir virüs veya bakteri düşünün. Vücut eğer bununla daha önce karşılaşmamışsa bunu bir yabancı madde olarak algılıyor. Bağışıklılık sistemi devreye girip bu virüsü yok etmeye çalışır. İşte bu gerçekten mucizevi bir olaydır. Henüz açıklanamamış bağışıklılık olaylarından birisi de budur. Bunun için birçok araştırma mevcut. Fakat açıklanamamış ve mucizevi olaylardan birisidir.

embriyo rahime yerleşimi

Şu ana kadar bebeğin farkında değilsinizdir. Henüz adet gecikmesi yaşanmamıştır. Bebek gelip rahminize yerleşmiştir. Bebek şu durumda yüzlerce hücreden oluşan bir canlı haline gelmiştir. Yani sizin bu dönemde almış olduğunuz tüm ilaçlar, zararlı maddeler ve sigara sizin adetiniz gecikmeden dahi bebeği etkileyebiliyor. Siz bebeği fark ettiğinizde bebek şimdiye kadar anlattığımız tüm dönemleri geçmiş oluyor.

Bebek bu haftada 3 tabaka haline gelir. Önümüzdeki haftada ise bu tabakalardan organları gelişecek. Şu günlerde normalde adet görmeniz gereken dönemlerdir. Fakat adetiniz gecikecek ve gebe miyim diye şüphelenmeye başlayacaksınız. Dördüncü hafta itibari ile embriyo tamamlandı.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın