Gebeliğin 1. Haftası Neler Olur?

Bugün sizlere gebeliğin ilk haftasında neler olur ve hamileliğin 1. haftasında ne yapmalı bunları anlatacağız.

Gebeliğin 1. haftasındayız. Birinci hafta aslında gebeliğimizin belli olup olmadığı bir hafta. Gebe olup olmadığımı yumurtlamadan sonra döllenme olursa belirleniyor. Yani aslında 3. hafta gebe olup olmadığımız belirleniyor. Ama biz son adet kanamasının ilk gününden aldığımız için birinci haftayı adet kanamasının ilk günü olarak kabul ediyoruz. Bir  nevi kadın genital sistemine dair bilgi vermiş olacağım. Gebelik olup olmadığını ikinci haftadan sonra göreceğiz. Yani yumurtlama olduktan sonrası sperm ile buluşacaksa gebelik devam edecek. Sperm ile buluşmayacaksa iki hafta sonra bebek için oluşmuş doku dökülecek. Buna da adet kanaması denir.

Diyelim ki bu gebelikte sonuçlanacak bir aydayız. Bu son adet kanamamızın ilk günü.

Adet kanaması başladığında rahim içinden kanama olurken bir yandan bir sonraki ay için yumurtalıklar hazırlanmaya başlıyor. Şimdi bu hazırlığı göreceğiz. Aslında bu yumurtalık hazırlığı olduğu için gerçekten de gebeliğin başlangıcıdır. Çünkü bu ay atılacak ve döllenecek olan yumurtanın büyümesinden başlıyoruz. Yumurtalığın içerisine girdiğimizde, yumurtalıklar bizim ömür boyu sahip olacağımız havuzu taşıyor. Bu havuz biz daha doğduğumuzda bellidir. Küçük bir kız çocuğunun yumurtalıklarında 1 milyon tane yumurta havuzu vardır. Bunlar sabit ve sessiz olarak bekler. Ta ki kız çocuğu ergenlik dönemine girene kadar.

gebelik oluşması

Kız çocuğu ergenlik dönemine girdikten sonra ise her ay bir yumurtlama oluyor ve en sonunda doğuştaki yumurta havuzu kullanılarak tükeniyor. En sonunda da yumurta kalmıyor. Bunun adı da menopozdur.

Yumurta dediğimiz şey yumurtalığın içerisinde sıvı dolu keseciklerde bulunuyor. Bunlar yumurtalıkta gömülü halde bulunur. Yumurtalık havuzu sayısı ergenlik te 500 bine kadar düşmektedir. Her ay bunlardan 10 tanesi çekilir ve büyümeye başlar. Bunlar büyümeye başladıktan sonra içlerinden şanslı olan bir tanesi büyüyor ve atılıyor. Döllenirse de gebelik oluyor.

Peki ne oluyor da bunlardan 10 tanesi seçilip atılıyor?

Bunun için beynimizin taban bölgesinde bir salgı bezi var. Buradan bir hormon uyarısı geliyor. Bu hormon yumurtalıklara “içinde bulunan yumurtaların 10 tanesini havuzdan çek ve büyütmeye başla” diyor. Bu hormonlar tüm vücutta dolaşır. Aynı şekilde kan yoluyla yumurtalığa da geliyor.

Özetle bu hafta şunlar oluyor.

Adet kanamamız başladığında yumurtalıklardan bu ay yumurtlanacak yumurtaların seçilmesine programlanmış bir şekilde hazır bekleyen havuzdan 10 tane yumurta çekildi. Bunlar büyümeye başladı ve bunların içerisinden dişilik hormonu olan östrojen kana verilmeye başlandı.

Birinci hafta sizi neler bekliyor?

Aslında burada önemli olan şey makalelerimizi veriyoruz. Gebeliğe hazırlık aşamasından başlayarak bu makaleleri okumanızı öneriyorum. Çünkü folik asit kullanımına başlamış olmak lazım. Gebelikte folik asit çok önemlidir. Bebek ile ilgili sakatlıkları büyük oranda önlüyor.

Dip not olarak düşmek istiyorum. Gebelik düşünüyorsanız önceden sigarayı da bırakmalısınız.

Hamileliğin 2. haftası ne olacak?

Onu da bir sonraki yazımızdan okuyabileceksiniz.

Gebeliğin ikinci haftası neler olur?

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın