Astım hastalığı duyarlı, alerjik bünyeli hassas kişilerde, hava yollarının alerjik olan çok çeşitli uyaranlarla uyarılması sonucu mikrobik olmayan kronik inflamatuvar hava yolu daralması hastalığıdır.Bu hastalar hekime nefes darlığı, sabahları uyandıran öksürükler, göğüste sıkışma ve hışırtılı solunum şikâyetleriyle gelirler. Bu nöbette gelen hastalar bazen kendiliğinden spontane iyileşebilen bazen de ancak tedaviyle düzelebilirler. Astım hastalığı toplumda %10-15 civarında olmakla birlikte gebelerde %4-7 civarındadır.

Hamilelerde Astım Hastalığı

Gebelerde astım hastalığı

Astım hastalığı gebelerde en sık rastlanılan solunumsal problemdir. Gebelerde astımın seyri %48 oranında değişiklik göstermezken %29 oranında düzelme gösterebilir %23 oranında ise kötüleşmeyle karşılaşılır.  Gebeliğin 24. hafta civarında astım atakları sık görülür. Gebeliğin sonuna doğru astımda düzelme eğilimi olur. Ancak astımın gebeliğin son dönemlerinde ağır ve kontrolsüz seyir göstermesi daha kötü sonuçlara götürür. Bu nedenle astım hastası olan gebeler astımlarının başından itibaren kontrol altına almak durumundadırlar.

Astım tam şifa bulabilen bir hastalık değildir. Ancak kontrol edilebilen hastalıktır. Bunun için her astım gibi astımlı gebelerde eğitilmelidir. Gebelik sürecinde neler ile karşılaşabileceklerini bilmeli ve hastalığını tetikleyecek uyarıcılardan uzak durmaları gerekir. Aynı zamanda astımlı hastalar düzenli beslenme, yeterli istirahat ve uykularıyla bağışıklık sistemlerini de güçlendirmelidirler. Eğer bu hastalar astımı kontrol altına almazlarsa kriz durumlarında çocuklarda oksijen yetersizliğine ve fetal hipoksiye sebep olurlar.

Astımlı gebeler geldiğinde hekim tarafından satrasyonlarına bakmak sureti ile öncelikle tespit edilir. Satrasyonlar %95’in altına indiği zaman kandaki oksijen parsiyel basıncı da 70’in altına inmiş demektir. Hasta ve çocuk fetal hipoksiye giriyor demektir. Böyle durumlarda hastalara ilk yapılacak iş oksijen vermektir. Bundan sonra yapılacak iş eğer astım sıkışıksa kısa etkili ininal ilaçlar verilir. Hasta bunu evde de uygulayabilir. Eğer astımı ağırlaşırsa hekimine tekrar müracaat etmelidir. Böyle bir hastaya ilk saat içerisinde iki üç defa nebulize verilir. Eğer hasta düzelmezse ikinci saatte hastaya koruyucu ilaçlar verilir.

Astımlı hastalar astım ilaçlarını kullanmaktan kesinlikle korkmamalıdırlar. Astım ilaçlarının yan etkileri çok büyük değildir. Onun için astım ilaçlarını güvenle kullanabilirler. Yine astım hastaları doğum yaklaştığı zaman doğuma zarar olur diye ilaçları bırakmamalıdır. İlaçlar kesinlikle terk edilmemeli düzenli olarak kullanılmalıdır. Astım hastaları anneler çocuklarını emzirirken dahi astım ilaçlarını kullanmalıdır. Çünkü emziren annelerdeki anne sütü astım riskini daima azaltmaktadır.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın