Gebe Annenin Dikkat Etmesi Gerekenler

Gebe olduğunuz süre zarfı içinde artık sadece kendimizi değil başka bir canlıyı daha düşünme zorunluluğumuz olduğunu biliyoruz. Hamile kadın, bu süreçte diğer dönemlerine göre daha dikkatli olması gerekir, çünkü vücudu artık daha hassas bir duruma gelir. Ayrıca yapacağı her kötü davranış, eylem, zararlı besin, bebeğe yüksek orandan zarar vermeye yatkındır.

 

1-Zararlı besinlerden uzak durmak: Hamilelik süresinde, pişmemiş besinlerden uzak durmanız gerekir

  • Yumurta: Az pişmiş, pişmemiş içinde yumurta barındıran yiyecekler ‘salmonella’ adı verilen bir bakteri bulundurduğu için oldukça tehlikelidir.
  • Et Ürünleri: İyi pişirilmiş olmalıdır, içerisinde bulunan ‘toksoplazma’ parazatinin hayvanlarda da bulunan bir zehirli bakteri olup insanlara geçmesi mümkündür.
  • Deniz Ürünlerine: Çok pişmiş olmadığı takdir içerisinde ürettiği zehirli bakteri, bebeğe zarar verebilir dikkat edilmelidir.

Hamilelerin Yapmaması Gerekenler

2- Zararlı Davranışlar: Hamilelik sürecinde sırt üstü ve sağ yatmak hipotansiyon riskini arttırır bu yüzden; sol tarafa yatmak doktorlar tarafından önerilen yatma pozisyonudur. Sıkça görülen baş dönmesi diğer sebebi ise uyuduktan veyahut dinlenmek için uzandıktan sonra yavaş hareketlerle doğrulmak baş dönmesine engel olabilir.

3- Ailesi ve çevresiyle olan ilişkisine: Hamile kadın, etrafında ki bireylerle iletişimi bu dönemde çok önemlidir. Ailesi ile yaşadığı sorunlar, arkadaşları ile arasındaki tartışmalar stres yapmasına yol açar bu ise bebeğin erken doğumu ve kilo kaybı ile doğması ihtimalini arttırır. Bunları yanı sıra bebek anne karnında kortizol seviyesini fazla alırsa dünyaya geldikten sonra kaygılı bir birey olabilir.

4-Kendi psikolojisine: Her insanın gebeliği farklı bir süreçtir, hatta aynı  insanın diğer gebeliklerinde bile farklı bir süreç yaşayabilir. Çevresinden dinlediği olumsuz hamilelik hikayelerini kendi için düşünür ve psikolojisini olumsuz yönde etkiler. Özgüven düşüklüğü yaşarlar, cinsel anlamda hamileliğin son zamanlarına kadar devam edebilir, bu süreçte cinsellik yaşarsa bebeğin zarar göreceğine inanıyorlar ve eşleri ile aralarına mesafe koyup yalnızlık psikolojisine giriyorlar. Hamile kadınların kendileri ile ilgilenip egzersiz yapmaları onları oldukça rahatlatabilir.

5-Hamilelik sırasında aldığı fazla kiloya: Hamilelik süresinde beslenmenize ve egzersizlere önem vermezsek normal kiloların üstünde kilolar alabilir ve ciddi rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz, üstelik bu rahatsızlıklar gebelik sonrasında da devam edebilir. Fazla kilo almak koroner arter adı verilen atar damara zarar vererek, kalp rahatsızlıklarına yol açabilir.

6-İlaç kullanımı: Hamilelik sürecinde bebeğe zarar veren ilaçlar nelerdir? Antideprasan ve antibiyotik kullanımıdır. Doktor önerisi dışında hiç bir şekilde ilaç kullanımı yapılmamalıdır.  Yapıldığı takdirde, erken doğum, endometrit(rahim iltihabı)gibi sorunlara neden olabilir.

 

Hamile iken vücudunuzda farkettiğiniz tüm olumsuz durumlar için doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyiniz.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın