Emzirme İşleminde Annenin Dikkat Etmesi Gerekenler

Anneler bebeklerini kucaklarına alıp ilk defa emzirmeye başladıklarında zorlanabilirler. Bu normal bir şeydir. Bebeğin emme refleksi olmadığı için memeyi almakta zorlanmaktadır. Anne ise o anki heyecanla bebeğini nasıl emzireceği konusunda tedirginlik yaşayabilir. Doğru tutuyormuyum emiyormu, karnı doydumu gibi sorular annenin kafasını sürekli meşgul etmektedir. Ama annelerin bebeklerini emzirmeye başladıklarında dikkat etmesi gereken bazı detaylar vardır. Bu detaylara dikkat edildiği sürece anne rahatlıkla bebeğini emzirirken, bebekde emmeye kolayca alışmış olur.

Bebek nasıl emzirilmelidir?

Bebeği emzirmeye başlamadan önce annenin yapması gereken ilk şey ellerini yıkamasıdır. Annenin eli bebeğin agzına yakın olacağı için hijyen çok önemlidir. Ellerin yıkanması ile bebeğin mikrop kapması önlenmiş olur. Bebeği emziririken anne kendine en uygun pozisyonu seçmelidir. Rahat oturabileceği bebeğini rahat emizirebileceği bir yerde ve pozisyonda oturmalıdır. Bebegin pozisyonuda onun rahatlıkla emebileceği ve burnunun kapanmayacağı bir pozisyon olmalıdır. Anne ve bebeğin emme için uygun bir pozisyonda olması daha sağlıklı bir besin alımına yardımcı olur. Uygun pozisyon belirlendikten sonra bebeğin ağzı memeyi tam olarak kavrayabilecek şekilde olmalıdır. Yeni doğan bebekler ilk birkaç emmede memeyi tutmakta zorlanabilir ama zamanla sık sık emzirildikçe bebek emmeye alışır.

emzirme işleminde anne

Bebek emzirilirken her iki memeden de emmesi sağlanmalıdır. Bebeğin emmeye başladığı meme bir süre sonra değiştirilmeli ve diğer memeyi emmesi sağlanmaldır. Bir sonraki emzirme zamanında son verilen memeden emzirilmeye başlanmalıdır. Bu şekilde her iki memeden de süt verilmesi memelerdeki süt oranını arttırır. Memelerden birinden sürekli süt verilip diğerinden verilmezse sürekli süt verilen memede süt artarken diğerinde kesilebilir. Bebek emzirilirken tam doyana kadar emzirilmelidir. İdeal bir emzirme süresi 15 20 dakika arasıdır. Bebek emmeye başladıktan sonra kendisi emmeyi bırakana kadar emzirilmeye devam edilmelidir. Bebek ne zaman emmek isterse o zaman emzirilmelidir. Bebek belli saatlerde emzirilecek diye bir kural yoktur zaten bu da doğru değildir. Bebek sadece sütle beslendiği için ve süte ihtiyacı olduğu için emmek istediği zamanlarda bebeğin emzirilmesi gerekir. Bebek emziirldikten sonra gazı çıkarılmalıdır. Bebeğin gazını çıkarmak için;

Omuza temiz bir bez koyulur. Bebeğin başı bu bez üzerine gelecek şekilde dik bir biçimde omuza yerleştirilir. Bebeğin sırtı sıvazlanmaya başlanır. Bebeğin gazı çıkana kadar bu şekilde sırtı sıvazlanmaya, pışpışlanmaya devam edilir. Bir diğer yöntem ise, bebeğin yüzükoyun yere bakacak şekilde dize veya kucağa yatırılarak sırtı sıvazlanabilir. Bu şekilde de bebeğin gazı çıkartılmış olur. Emzirme bebek ile anne arasındaki en önemli bağdır. Emzirme döneminde annelerin huzurlu ve bebeklerini emzirmeye istekli olmaları gerekir. Anneler bebeklerini emziriken ilk başlard zorlanabilir ama bu durum ilerleyen dönemlerde son bulur. Anne bebek istediği zaman ve bebeğin doyup kendisi memeden çekilinceye kadar bebeğini emzirmesi gerekir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın