Doğum Kontrol Hapı Kısırlık Yapar Mı?

Doğum kontrol hapı hakkında toplum arasında dolaşan birçok hurafe var. Çünkü kime sorarsanız sorun, yoldan çevirip birine sorun, isterse bu genç bir kız olsun, isterse 65 yaşında bir hanım teyze olsun hepsi size doğum kontrol hapları ile ilgili çok değişik bilgiler aktaracaktır. Bu bilgiler de genelde olumsuz olacaktır.

Peki doğum kontrol hapları ile ilgili yanlış bilinen kanılar nedir?

  • Kıllanma yapıyor
  • Kilo aldırıyor
  • Kısırlık yapıyor
  • Ölüme sebep oluyor

Yukarıdaki kanıların tamamı yanlıştır. Kontrol hapları bunların hiçbirini yapmaz.

 

Doğum kontrol hapı kısırlık yapıyor mu?

Kısırlık yapma gibi bir durumu yoktur. Bu yönde bilinen hiçbir çalışma bulunmuyor. Tam tersi gebe kalamayan bazı hastaların tedavisinde öncelikle bir süre doğum kontrol hapı veriliyor. Böylece hormonal denge kontrol altına alınır. Bundan sonra da tedaviye başlanıyor.

Hapı bıraktık hemen gebe kalamıyoruz, birkaç yıl sürüyor

Bu kanı da tamamen yanlıştır. İsterseniz 20-30 yıl doğum kontrol hapı kullanın. İlacı bıraktıktan sonra en fazla 1 ya da 2 ay içerisinde yumurtlama geri döner. Bu ilaçlar yumurtlamayı engelliyordu. Bu yüzden belki ilk 1 ay hemen yumurtlama olmaz. Ama ikinci ya da üçüncü ay yumurtlama olacaktır. Yani hapın gebe kalmayı etkileyici bir etkisi yok. Bunlar tamamen tesadüftür. Mesela kişi der ki: “Ben 5 yıl doğum kontrol hapı kullandım. Çocuk sahibi olmak istemiyorum. Sonra karar verip hapı bıraktım. Son 7 aydır korunmuyorum çocuğum olmuyor.” Bu zaten siz hiç hap kullanmasanız da ilk ayda çocuğunuz olacak diye bir şey yok. Bu durum doğum kontrol hapını bırakmaya bağlı değildir. Gebe kalma durumunuz, sizin gebe kalabilirliğiniz ile ilgili bir durumdur. Hiç hap kullanmayıp korunmasaydınız da gebe kalmanız 7 ay sürecekti.

Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır Mı?

Kilo aldırmayı ödem şeklinde oluşturur. Yani vücutta sıvı tutma şeklinde olur. Bu da adet öncesi memelerdeki dolgunluk gibi olur. Ama bu da ödemdir ve kalıcı değildir. İştah açması kesinlikle yapmaz. Eğer ki kullandığınız ilacın size kilo aldırdığına inanıyorsanız yine de ilacı değiştirebilirsiniz. Her ay farklı ilaç kullanarak size en uygun olan ilacı bulabilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapı Kıllanma Yapar Mı?

Bu hapların kıllanma yapıcı bir etkisi yok. Aslında tam tersi kıllanmanın tedavisinde kullanılmaktadır. Ama kıllanmanın tedavisine başlandığında doğum kontrol hapı hemen o anda etki etmiyor. Etki etmesi en az 5 ay sürüyor.

Yakın zamanda erkeklere doğum kontrol hapı çıkacak. Onun hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Erkekler için doğum kontrol hapları

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın