Doğum Çatlakları Neden Oluşur? Nasıl Giderilir?

NEDEN OLUŞUR?

Doğumun sonrasında göğüs, göbek çevresi ve kalçalarda şimşek çakması görünümünde çatlaklar oluşabilmektedir. Bayanlar için son derece can sıkıcı olan bu durum basit ve oldukça kolay tedavi yöntemleriyle yok edilebilmektedir. Çatlakların yok edilmesi için en müsait zaman gebelikten sonra ki ilk bir yıldır. Oluşumunun ilk evresinde kırmızı olarak beliren çatlaklar daha sonraları ten rengine uyum sağlayarak ( genelde beyaz ) renk değiştirir. Bu çatlaklardan küçük olanları zamanla yok olabilmekte fakat daha büyükleri kendiliğinden silinip gitmemektedirler. Hamilelik döneminde kilo alınması ile birlikte kabarmaya başlayan karın gerildiği için bu çatlaklar oluşur. Bunu bir çarşafı gerdiğimizde oluşan yırtılmalara benzetebiliriz, çünkü aynı şekilde anne karnı da gerildiğinde yırtılmaya uygun bir hale gelir. Hamileliğin 5-6. ayları itibarıyla anne karnı daha belirgin hale geldiğinden çatlaklar en çok bu dönemlerde oluşur. Derinin dermis katmanında ( orta katman ) ortaya çıkan hasarlar sonucu meydana gelir. Dermiste ki kollajen ve elastin liflerde meydana gelen hasarlarda, bu tabakaların yerini fibröz bantlar alır. Fibröz bantlar vücutta ki çatlaklar olarak kendini belli etmektedirler.

doğum çatlağı nasıl görünür

NASIL GİDERİLİR?

Bir çok bayan doğum sonrasında karnında oluşan çatlaklardan rahatsız olur ve bunu geçirmek için doğal çözüm yöntemleri arar. Mesela birkaç tanesinden bahsedelim. Hem hamilelik esnasın da hem de hamilelikten sonra anne adayının karın bölgesini nemlendirmesi çatlak oluşumunu büyük ölçüde önlemektedir. Bunun yanında gebelik döneminde ılık suyla duş almak, çatlak oluşumunu azaltır. Anne adayları günlük tükettikleri su miktarlarını ne kadar fazla artırabiliyorlarsa artırarak ciltlerinin nem oranını yükseltebilir ve çatlak oluşmasını engelleyebilirler. Tabii ki bunların yanında gerginleşen karın ile çatlakların oluşmasını engellemek için doktorunuzun tavsiye ettiği kremler de büyük fayda sağlayacaktır. Eğer tamamen bitkisel bir karışım isterseniz işte formülü; çörekotu yağı, kayısı yağı, kantaron yağı, zeytinyağı, melisa yağı, kayısı yağı, , gliserin yağı, badem yağı, kakao yağı, keten yağı. Bu yağlardan eşit miktarda karıştırıp çatlamış bölgelere masaj yaparak sürün.1 saat bekletip durulayın. Hafta da bir tekrarlayabilirsiniz.

TIBBİ YÖNTEMLER

Çatlaklarını azaltmak ya da tamamen ortadan kaldırmak için doğal yollara bütün benliğiyle güvenemeyen hanımlar bu noktada işin uzmanı doktorlardan yardım alıyorlar. Peki bu yardımlar neler diye soracak olursanız işte tam da birazdan anlatacak olduğumuz yöntemler. Bunlarda ilki kriyoterapi ile tedavi. Çatlakları azaltmak ve tamamen ortadan kaldırmak için oldukça başarılı bir tedavi şeklidir. Bu sistem cildin kendisini tamir etmesini kolay ve hızlı hale getirir. Cildi yeniler. Lazer uygulamaları ile tedavi ise cildin üst kısmını soyar ve taze cilt elde edilmesini sağlar. Böylelikle çatlak bölge yenilenmiş olur. Son yöntemin ismi ise refloxoterapi ile tedavidir. Hücrelerin zamanla aşınıp veya yıpranıp görevlerini yerine getiremez hale gelmesinden dolayı oluşan çatlaklar karşısında kolojen üreten hücreleri aktifleştiren bir tedavidir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın