Çocukların Tırnak Yeme Alışkanlığı

Aynı şekilde sürekli eleştiriye maruz kalan, sevgi ve güvensiz bir ortamda yetişen çocuklar yaşanılan gerginliği tırnak yiyerek ortaya koyabilir. Tırnak yeme hastalığı bir çeşit davranış bozukluğu olarak kabul edilir ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Özellikle küçük yaşlarda başlayarak algıladığı ve duyduğu her şeyden etkilenebilen çocuklar psikolojik olarak problem yaşayabilirler. Bazı tedaviler kolaylıkla halledilebilirken, bazı durumlarda durum oldukça zordur. Her ebeveynin telaşla yaklaştığı, bu telaş nedeniyle de yanlış şekilde değerlendirebildiği davranış bozuklukları, çocuğun açısından bakarak ve onu anlayarak giderilmelidir.

Tırnak Yeme Nedenleri

Tırnak yeme hastalığı bir çeşit davranış bozukluğudur ve erken dönemden itibaren çocuklarda görülebilir. 2-3 yaş civarında olabileceği gibi, okul çağı ve büyük çağlarda da görülebilir. Araştırmalara göre genellikle ergenlik döneminde yaşanan stres ve sıkıntılar bu davranışları sergilemeye itebilir. Bu oranlar yaş ilerledikçe düşebilirken, atlatılamayan bozukluklar yetişkinlerde de görülür. Kız çocuklarında tırnak yeme hastalığı erkeklere oranla daha çok görüldüğü belirlenmiştir. Kız çocukların nedeni ise sahip olunan toplumsal rollere dayatılmaktadır. Okul çağına gelmiş olan kız çocuklarında estetik kaygıları belirebilir ve buna bağlı davranış bozuklukları yaşanabilir.

çocuklarda tırnak yeme

Tırnak yemenin nedenini araştırmak, yaklaşılması gereken bir biçimdir. Tırnak yemek, okul çağındaki çocukların birbirinden göreceği ya da sevdiği, aileden herhangi bir kimseyi örnek alarak ondan göreceği gibi, daha çok gergin ve rahatsız olduğu ortamlarda boy gösterebilen bir rahatsızlıktır. Kaygı, toplum hastalığı olarak ailelerde olduğu gibi çocuklarda da vardır ve bu şekilde ortaya çıkabilmektedir. Okulda herhangi bir sorun yaşamış bir öğrenci, arkadaşları ile tartışma, derslerde alınan kötü sonuçlar, ev ya da okul ortamının huzursuz hissedilmesi, anne baba arası tartışma şiddet vs. durumlar, sınav stresleri çocuğu tırnak yemeye ve davranış bozukluklarına iten nedenler arasındadır.

Tedavi İçin Önce Aile Yaklaşımı

Okul öncesi dönemlerinde olan çocuk ise kişiliğin oturma aşamasındadır. Bu dönemde zaman zaman geçişler yaşanarak konuşmasının gelişmesi, tuvalet eğitimleri, bedensel kontrolün sağlanması gibi birçok farklı olayla tanışan çocukta tepkiler farklı şekilde ortaya çıkabilir. Bu birçok durumu öğrenmeye çalışan çocuk doğal olarak stres ve problemle karşılaşabilir. Anne baba desteği böyle durumlarda ortaya çıkarak çocuğun daha güvenli ve rahat kararlar vermesine yardımcı olabilir.

Tırnak yeme tedavileri, çocuğun gözlemlenmesi sonucunda ilk olarak aile ile başlar. Ailenin yaklaşımı, olaylara çocuk açısından bakarak karar verme ve telaşlanmadan, sakin bir şekilde çocukla konuşulması gerekmektedir. Çocuğun yaşadığı her türlü gerginlik ve sıkıntı konuyu daha fazla irdelemesine neden olur ve tırnak yeme rahatsızlığını farkında olmadan kazanır. Çocuğun tırnak yediği zamanlarda uyarmak yerine, tırnak yemediği normal zamanlarda uyarmak faydalı olabilir. Sürekli çocuğunuzu takip ederek onu strese sokmak ve baskı hissettirmek olayları daha karmaşık bir hale getirebilir. Bu nedenle aile yaklaşımı tırnak yeme rahatsızlığında çok önemlidir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın