Çocuklarda İshali Geçirme Yöntemleri

İshalin en büyük nedenlerinden biride yanlış beslenmedir. Günlük tüketilen besinler bazen çocukları çok rahatsız edebilir. Çok su tüketmek, aç karnına meyve yemek, ve bunun gibi bir çok şey ishale neden olmaktadır. Tabi ki ishali geçirmenin de birçok yöntemi vardır. Bunlardan biride doğal olarak sağlıklı beslenmekten geçer. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra ishal önleyici bir çok ilaç vardır. İshal eğer uzun süre önlemi alınmazsa insan sağlığını olumsuz etkileyebilir. Özellikle çocuklarda çok daha tehlikeli bir hâl alır. Bundan dolayı çok ilerlemeden önlemini almak gerekir. Şimdi ishali geçirme yöntemlerinden birkaç tane örnekler verebiliriz. Bunlardan bazıları doğal besinlerle beslenmekle olur. İşte birkaç örnek;

Havuç. Günlük hayatta tükettiğimiz bir sebze olan havuç ishali geçirmek için en iyi doğal besinlerden biridir. Havucu yeteri miktarda tükettiğimiz halde ishali geçirmemiz çok kolay olacaktır. Çocuklara havuç suyu da içirmek çok iyi olabilir. Tabi ki abartmadan yeteri miktarda alınması gerek. Çünkü her şeyin fazlası zarardır. İkinci olarak arpa suyu ishali kesebilecek en iyi besinlerden biridir. Bir miktar arpayı suda kaynatarak elde ettiğimiz arpa suyunu yeteri miktarda içtiğimiz sürece ishalin geçmesinde büyük bir rol oynar. Bu arada çay da ishali önleyecek etkiye sahiptir. Ama içtiğimiz çayın deminin fazla olması gerekir. Koyu çay içtiğimizde de ishali azaltıcı bir etkisi olduğunu görürüz.

Çocuklarda İshal

Yine çok tükettiğimiz meyvelerden biri olan elma ishali durdurucu, azaltıcı bir etkiye sahiptir. Lakin elma kabuğu tam tersi ishali arttıracağından dolayı elmanın kabuğunu soyarak tüketmek çok daha sağlıklı olacaktır. Pilav yapmakta kullandığımız pirinç ise dışkıyı sertleştirme etkisinden dolayı ishal için kesici, ve ishal azaltıcı bir etkiye sahiptir. Ve tabi ki ishale iyi gelen en iyi meyve muzdur. Muz tükettiğimizde ishal kesilir ve kaybettiğimiz çoğu vitamin ve mineralleri tekrar kazanmamızda bize çok yardımcı olur. Özellikle potasyum eksikliğini yüksek oranda karşılamamızı sağlayacak en önemli besin kaynağımız diyebiliriz. Ve tükettiğimiz yoğurtta ishali keser ve kaybettiğimiz suyu tekrar kazanmamızda büyük bir rol oynar.

Çocuklarda ve bebeklerde laktoz emilim düzeni bozulduğu için ortaya çıkan ishalde çocuklara fazla miktarda su, süt ve sıvı besinler tüketilmemesi gerekmektedir. Çünkü sıvı besin tüketimi fazlalaştığından dolayı ishal geçimi çok daha uzun sürecektir. Buda çocukların sağlığını, günlük işlerini büyük şekilde etkileyecek onları huzursuz edecektir. Bundan dolayı önleminin erken alınması çok önemlidir. Sonuç olarak ishal olan çocuklara verdiğimiz besinlerin tüketimini yaptığınız taktirde hem ishal geçiminin hızlanması sağlanacak hem de sağlıklarının düzene gireceği ortadadır. Önlem alınmadığı takdirde ishalin çocuklarımıza vereceği zarar çok büyüktür. Bundan dolayı 24 saat içerisinde ishali geçmeyen çocuklar hastaneye götürülmelidir. Çünkü önlem alınmadığı sürece çok büyük hastalıklara yol açabilir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın