Çocuklarda Görülen Kan Kanseri Nedir?

Çocuklarda kan kanseri diğer bir ismiyle lösemi genelde kemik iliğiyle meydana geldiği bilinen bir hastalıktır. Bu hastalık kemik iliğinde meydana geldiği gibi vücudun diğer organlarında da ortaya çıkıyor. Kan kanseri(lösemi) kanda bulunan lenfoid ve malign adı verilen kan hücrelerinin kontrolsüz ve hızlı bir şekilde çoğalması ve vücudu ele geçirmesinden dolayı görülen bir hastalık çeşididir. Hızla üreyen maling hücrelerinin olgunlaşmaması ve normal ilik hücrelerinin yerine geçmesi ile iliklerde kendi içerisinde düzeltilemeyen bir hasar verir. Bu hasar sonucunda kanın pıhtılaşmasını sağlayan plateletler ve vücut savunmasında önemli bir rol oynayan lökositlerin sayı olarak azalmaya başlamasına neden olur. Bu nedenlerle sonuç olarak hastaların kolay enfeksiyon kapmalarına ve bağışıklık sistemlerinin körelmesine neden olur. Bu hastalığın ileriki evrelerinde ise belirtiler anemi ‘ye nefes darlığına neden olur. Dış görünüş olarak da fark edilen belirtiler ise zayıflık, çabuk yorulma, ateş yüksekliği, diş etlerinde oluşan şişkinlik ve kanamalar gibi belirtileri vardır.

Çocuklarda Görülen Kan Kanseri

KANSERİN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Kan kanseri çocuklarda ve yetişkin bireylerde sıklıkla görülen bir hastalık olmaktadır. Lösemide kendi arasında ikiye ayrılmaktadır. Akut lösemiler ve kronik lösemiler olmak üzere ikiye ayrılan bu kanser çeşidi hastanın yaşına göre değişiklik göstermektedir. Akut lösemi çocuklarda sıklıkla görülen bir lösemi türüdür. Sürekli kan hücresi artışı yaşanan bu hastalık türünde normal kan hücrelerinden diğer organlara saçılma gözlenir. Bu saçılma nedeni ile organlar kendi işlevlerini yapamaz hale gelirler. Akut Lenfoid lösemi(ALL) olgun kan hücreleri olgunlaşmamış kan hücrelerinin artmasına neden olur. Lenfoblastların sayıca fazla olduğu ve bunu sonucunda lenf düğümlerinin oluşmasına neden olur. ALL kan kanseri türünün çocularda görüleni şeklindedir. 15 yaş altı çocuklarda görülen kanser oranın neredeyse %85’ni ALL kan kanseri oluşturmaktadır.  Bu kanser türü yetişkinlerde bazen görülür 50 yaş ve üzeri hastalarda görülme olasılığı neredeyse %1’lik bir orandadır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kan kanserinin evrelerini farklılık gösterdiği gibi belirtileri de evreleri ile doğru orantılı bir şekilde farklılık göstermektedir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde kansızlık(anemi) bağışıklık sisteminde başlanan zayıflık ve yüksek ateş bu belirtilerden yalnızca bir kaçıdır. Bu belirtilerin yanında bir de deri yüzeyinde çürümeler görülebilmektedir. Kan yapımındaki azalmalar sebebiyle burun kanaması, diş eti kanaması, cilt altında görülen kanamalar hastalığın en belirgin özelliklerindendir. Bütün bu belirtiler kilo kaybına ve iştahsızlığa bu şekilde de direncin azalmasına sebebiyet verir. Hastalığın ilk belirtileri ise normal bir hastalık görünümünde olabilmektedir. Hastaların şikâyetleri ise halsizlik, baş ağrısı, eklem yerlerinin ağrıması gibi sıradan etkileridir. Deride kızarıklık saç dökülmesi gibi etmenler rastlandığında derhal uzman bir doktora görünmeli ve tıbbı yardım alınmalıdır. Hiçbir rahatsızlık asılsız değildir bu yüzden baştan savurmamalı ve rahatsızlığın asıl sebebini öğrenmek için doktordan gereken yardımı almalısınız.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın