Çocuklarda Bronşit Hastalığı Nedir?

Özellikle kış aylarında diğer mevsimlere oranla çok daha fazla sayıda öksüren çocuk görürüz. Bu çocukların çoğuna da doktorlar tarafından bronşit teşhisi koyulur.  Bronş tüpleri, akciğerlere hava taşımakla görevlidirler. Çocukların bronşit olmasının sebebi de akciğere hava taşımakla görevli olan bronş tüplerinin iltihaplanmasıdır. Bronşite yakalanmış çocuklarda sık yaşanan öksürük nöbetleri ve renkli balgam çıkardıkları görülmektedir.

Bronşit rahatsızlığı genel olarak ikiye ayrılmaktadır. İlk sırada yer Akut bronşit daha çok farklı akciğer enfeksiyonları sonrasında ya da soğuk algınlığı sonrasında ortaya çıkar. Bu bronşit türü oldukça sık olarak görülmektedir. İkinci tür bronşit ise kronik bronşittir. Bu bronşit çeşidi diğerine göre oldukça ciddidir. Kronik bronşite bronş tüpleri sürekli olarak hasar görür ve iltihaplıdır. Kronik bronşitin en etkili nedeni sigara içimidir. Bu sebeple de daha çok yetişkinlerde görülmektedir. Akut bronşit çoğunlukla bir hafta gibi bir sürede düzelme gösterir. Fakat akut bronşitin sürekli olarak tekrarlaması, kronik bronşiti geliştirebilmektedir. Bunun dışında sık tekrarlayan akut bronşitin altında astım gibi rahatsızlığının olup olmadığını incelemek gerekmektedir. Kronik bronşit rahatsızlığına neden olan çok farklı faktörler bulunmaktadır.

çocukta bronşit

Genellikle yetişkinlerde sigaradan kaynaklanıyor olsa da bu durum çocuklarda değişiklikler gösterir. Bu nedenle de detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Akut bronşit ile kronik bronşit belirtileri birbirine yakınlık göstermektedir. Öksürük, göğüste ağrı, nefes daralması, balgam, yorgunluk hissidir. Akut bronşit rahatsızlığında düzene giren iltihaplanmalardan sonra yaklaşık olarak bir ya da iki hafta sonrasına kadar öksürük sürebilir. Kronik bronşit rahatsızlığında durum değişiklik göstermektedir. Kronik bronşit rahatsızlığı yaklaşık 3 ay sürer ve öksürük şikayeti de iki yıl boyunca üst üste tekrarlayabilir. Öksürük belirtileri görüldüğünde, üç haftadan daha uzun süren öksürük durumları, uykudan uyandıracak kadar şiddetliyse,  38 derecenin üzerinde ateş oluştuğunda, kanlı veya renkli balgam ve nefes darlığının da yaşanması halinde uzman bir doktora götürülerek gerekli tedvinin uygulanması sağlamaktır. Akut bronşite sebep olan, virüslerdir. Daha çok infuenza virüsü olarak bilinen gribal enfeksiyon etkeni tarafından geliştirilen virüsler, akut bronşite neden olmaktadır. Virüsler üzerinde etkisi olmayan antibiyotikler, bronşit tedavisinde de kullanılmazlar.

Bronşitin gelişmesine yol açan faktörler olarak, sigara kullanma veya sigaranın içildiği mekânda bulunmak birinci sırada yer almaktadır. Bronşitin artmasına sigara tüketimi etki ettiği için ebeveynler sigaradan uzaklaşmalıdır.  Aksi halde ilerleyen bronşit hastası olmaya kendinizi hazır hissetseniz iyi olur.  Vücut direncinin düşmesinde gribal enfeksiyonların ya da kronik hastalıkların da etkisi büyüktür. Reflü hastalığında mideden boğaza kadar gelen asitli sıvı bronşların da hasar görmesine nede olurlar.  Sadece bir defa bronşit olunduğu durumlarda endişelenmeye gerek yoktur. Bazı hastalarda pnömoniye neden olarak bronşitin sık sık tekrarlanmasına ve akciğerlerin ciddi hasara uğramasına neden olur ve obsruktif olarak bilinen akciğer rahatsızlığına sebep olabilmektedir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın