Bebeklerdeki Kulak Ağrısı Nedenleri

Bebeklerde kulak ağrısı kulak iltihabı( akut otitis media) olarakta bilinebilir ya da başka bir hastalıktan da kaynaklanabilir. Bebeğinizin kulağının ağrıyıp ağrımadığını nasıl anlayacağınız en kolay yolu onun ruh halinde bakarak bir değişiklik olup olmadığını fark etmenizdir. Bu durumda ise bebek ağlayarak sağa sola döner ya da normalden fazla ağlamaya başlarlar. Bu konuda anneler ve babalar uyanık olmalıdır.

İster hafif isterse de yüksek olsun ateş de kulak ağrısındaki olan diğer bir ipucudur. Kulak ağrıları bir soğuk algınlığı ya da sinüslerle ilgili olan hastalıktan sonra atağa geçme eğilimindedir. Bu nedenlerden dolayı, bu hastalıklardan sonra bebeğinizin hassasiyetini aklınızda bulundurmaktan kaçınmayın. Bunlara ek olarak da kulak ağrılarında aşağıdaki belirtilerde görülebilir;

 

  • Kulağı çekiştirme
  • Uykuda güçlü olarak bağırarak uyanıp ağlama
  • Gece huzursuzluğu
  • Kulak akıntısı( sarı veya yeşil renkte olur ve her bebekte oluşmayabilir)
  • İştahta kapanması
  • Kulak enfeksiyonları gastrointestinal sistemi etkilemesi yüzünden kusma
  • Akıntının pis kokusu
  • İşitme azlığı
  • Kulak iltihabında ve kulak sorunlarında ağrı ilk bulgulardan sadece biridir.

çocuklarda kulak ağrısı

KULAK AĞRISININ SEBEPLERİ NEERDİR?

Kulak ağrısının neden olan enfeksiyonlar genellikle bakterilerdir fakat bundan virüsler de sorumlu olabilir. Bebeklerin kulak zarının arkasındaki sıvının enfekte olması sonucu ortaya çıkardır. Kulak ağrılarında en sık görülen sebep ise orta kulak iltihabıdır. Ondan sonraki diğer sebep ise dış kulak iltihabıdır. Üçüncüsü ise yansıyan ağrılardır. Yani dişten ve ya çeneden bir ağrının kulağa vurmasıdır.
Kulak ağrıları nadiren de olsa kulağa alınan bir darbe sonucu(top çarpması) oluşur. Kulak ağrılarının %95 oranında nezle, grip gibi yani üst solunum yolu enfeksiyonunun direk kulağa vurulması şeklinde ortaya çıkabilir.
Yapılan bir araştırmalara göre emzik kullanımı bebeklerde ve küçük çocuklarda ki orta kulak iltihabı riskinin artış göstermesine neden oluyor.  İstatistik değerlere göre emzik kullanmayan bebeklerde orta kulak iltihabı riski %32 daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Bunun dışında rüzgar ve soğuk, bazı kimselerde gürültülü ortam da kulak ağrılarının nedeni olabilir.

DOKTORA HANGİ SÜREÇTE GİDİLMELİDİR?

Kulağın ağrısı çok önemli bir ağrıdır. Kulak ağrısı kulak zarının hareket etmesiyle oluşan bir ağrıdır ve özellikle diş ağrısı gibi tuttuğu zaman mutlaka kişiyi ciddi anlamda yorar. Kendini belli ettikten sonra gizli, basit bir ağrı şeklinde olmaz. Dolayısıyla bir çocuk bir kere kulağının ağrıdığını söylese bunu çok dikkate almak gerekir. Çünkü kulakta basit ağrıdan bahseden bir çocuğun mutlaka bir basit sebebi vardır ve ilerleyecektir.
İlk şikâyetlerde kulakta hafif bir ödem vardır ve o gece şiddetlenebilir. Hafif olan ağrılarla gider ama gözden kaçan orta kulakta bulunan sıvı birikimi bebeğinizin işitmesini azaltacaktır. Bu çerçevede çocuk eğer normalde ağrımadığı bir dönemde kulağım ağrıyorlarsa diyorsa mutlaka bir hekime gidilmesi gerekir.

BEBEĞİNİZİ SİGARA DUMANINDAN LÜTFEN KORUYUN: Sigara dumanı bebeğinizin bağışıklık sistemini baskıladığı için kulak enfeksiyonuna yakalanma daha da riskini artırır.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın