Bebeklerde Tiroid Hastalığı Ve Tedavi Aşaması

Bebeklerde tiroid yetmezliği en riskli hastalıklardan biridir. Tedavi edilmediği taktirde zeka geriliğine ve bedensel gelişimi engellemeye kadar gidebilecek olan tiroid yetmezliği, toplum arasında guatr büyümesi olarak bilinmektedir. Genel itibariyle tiroid yetmezliği; az, hatalı ya da hiç gelişmemiştir.

Annenin tiroid açısından sağlıklı olması genetik olarak bebeğin de sağlıklı olması anlamına gelmemektedir. Annede olan tiroid yetmezliği, bebekte olan riski artırabilir. Yavaş ve sinsice ilerleyen bu hastalık, ailelerin bu konuyu gözden kaçırmasına neden olabilmektedir. Özellikle boy kısalığına yol açabilen tiroid, anne karnında olan bebeğin ergenlik dönemine kadar geçen kısımda büyümesine önemli katkıda bulunmaktadır. Ayrıca metabolizma düzeni açısından da önemli olan tiroid, hormonun az salgılandığı çocuklarda yavaş gelişme ve boy kısalığı görülmektedir. Tiroid yetmezliği çocuklarda ve bireylerde sıklıkla görülmesine rağmen kolay fark edilebilir bir hastalık değildir. Bu nedenle de ebeveynlerin dikkatinden kaçabilmektedir.

tiroid tedavi

Tiroid yetersizliği durumunu anlamak için;

-Diğer çocuklarınızda tiroid yetmezliği varsa

-Doğum sonrasında yapılan tiroid hormon taraması olumsuz çıktıysa

-Dişlerin geç çıkması, yürüme ve diğer durumların gecikmesinde

-Büyümesi yavaşlayan ve zayıf kalan çocukların için

-Cilt bozukluğu ve kuruluğu, saç dökülmesi ve üşüme gibi rahatsızlığı olan çocuğunuz varsa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Çocukların sağlıklı yetişebilmesi için öncelikle yeterli ve dengeli bir biçimde beslenmesi şarttır. Dengeli beslenmek, vücudun protein, vitamin ve mineraller açısından günlük alması gereken miktarı sağlıklı bir şekilde almasıdır. Yetersiz beslenen çocuklarda, bağışıklık sistemi zayıflar, çeşitli alerjik hastalıklar oluşabilir, diyabet ve tiroid yetmezliği gibi rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Yanlış izlenen yollardan biri de karbonhidrat ağırlıklı öğünlerdir. Kilo aldırıcı besinler ile karbonhidrata yönelen aileler çocuklarını obeziteye teslim edebilmektedir.

Önemli rahatsızlıklara yol açabilen tiroid yetmezliği belirtileri gözle görülür şekilde olması çok zordur. Dışardan bakılarak ya da davranışlara göre direk olarak tanı koymak neredeyse imkânsızdır. Ancak bazı durumlar da ortaya çıkabilir. Zekâ geriliği ve kısa boylu kalan çocuklar için ilk olarak tiroid hormonlarının zarar görmüş olması muhtemeldir. Bebeklikten ya da doğumdan önce gelişmemiş olabilen tiroid doğumdan hemen sonra yapılan araştırma ve testlerle kontrol ettirilmelidir.

Tiroid Hastalığı Nasıl Önlenir?

Doğar doğmaz topuktan alınan kan ölçülerek bakılmalıdır. Damardan kan almak bir yanlıştır ve bu bakılacak olan kanı topuktan almak şarttır. Yeni doğmuş bebekte rahatsızlık görüldükten sonra bu hormonu ağızdan vermek mümkündür. Tedavi takibi esnasında dozun yeterli olup olmadığına bakılır. Yeterli verilmediği taktirde bebekte gelişim yetersizliği devam edecekken, fazla verilmesi ise farklı hastalıklara ve yan etkilere neden olabilmektedir. En önemli noktası doğum anında olan tiroid yetmezliği büyümeyi en çok etkileyen rahatsızlık olmasından dolayı ailelerin dikkat etmesi gerekmektedir. Yapılan testler ile birlikte kolaylıkla anlaşılan hastalık genetik yoldan ziyade kendisine bakılarak anlaşılmalıdır.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın