Bebeklerde Tırnak Kesimi

Hamilelik döneminiz sonunda bitti ve nihayet minik yavrunuzu kucağınıza aldınız. Şimdi sıra ise bebeğinizin bakımına geldi. Emzirme, altını değiştirme, banyo, göbek bakımı ve temizliği derken bir de önem vermeniz gereken konulardan biri olan tırnak bakımı var tabi ki…

Bebeğiniz yanlışlıkla yüzünü de çizebilir!

Genellikle bebeklerin doğduğunda tırnakları uzun olur. Böyle bir durumda ise anne ve babalar, bebeğin yüzünü çizmesinden korkarlar. Bebeklerin tırnak kesimi, anne ve babalar için pek de eğlenceli bir iş olmasa da tırnaklar kir ve bakteri barındırdığından sağlığı için çok önemlidir.

Bebeklerde ise tırnakların bakımı ve kesilmesi çok önemlidir. Çoğu anne ve babalar tırnak kesmekten oldukça korkarlar. Yeni doğmuş olan bir bebeğin, özellikle ilk defasında, tırnaklarını kesmek oldukça korkutucu olabilir. Bunun için anne ve babalar bebeklerinin tırnakları kesmeyi mümkün olduğu kadar geciktirmek isterler. Fakat tırnaklarının uzaması bebeğin kendi kendini tırmalamasına, gözlerini çizmesine neden olur. Neşeli bir şekilde ellerini sallarken yanlışlıkla bir yerini de çizebilir. Özellikle başka çocuklarla da oynamaya başladığında ve onlara dokunmaya çalıştığında tırnaklarının bakımı daha da önem kazanır.

bebeklerin tırnakları nasıl kesilir

Uygun bir tırnak makası  seçmelisiniz!

Bebeğin tırnak etlerine zarar vermeden, minik parmaklarına uygunluk gösteren bir tırnak makası seçmeye özen gösterilmelidir. Yetişkin kişilerin kullandığı tırnak makasları bebek için uygun değildir. İyi ve kaliteli bir tırnak makası edinin, ideal olarak tırnak makasları bebeklerin tırnak etlerine zarar vermeyecek, onlara özel şekilde olmalıdır.

Doğru kesimle ile enfeksiyonu engelleyin!

Bebeklerin tırnakları yumuşak ve esnektir ama büyüdükçe sertleşir. El tırnakları yuvarlağımsın, ayak tırnakları düz olarak kesilmelidir. Tırnak batmaları ve tırnak kenarı enfeksiyonlarının en önemli nedenlerinden bir tanesi yanlış kesilme yöntemleridir. Tırnakların kesilmesine rağmen eldiven giydirilmesi ilk 7 hafta çok faydalıdır. Bebeğin yüzünü ve gözlerini çizmesine engel olur.

Tırnakları uzama hızına göre kesilin!

Bazen annelerde “40 günü geçmeden kesinlikle tırnak kesilmez” YANLIŞ inancı vardır. Bebeğin tırnağı uzama hızına göre haftada en az bir-iki kez kesilir. Tırnakların çabuk uzamaması için çok kısa kesmek sakıncalıdır. Çok kısa kesilen tırnaklar diplerinde enfeksiyona ya da kanamalara sebep olabilir.

Ayak tırnaklarını gözden kaçırmayın!

El tırnaklarına göre daha çabuk aşınırlar, çünkü sürekli olarak çorapla, patiklerle ve tulumların ayaklarıyla sürtünme halindedirler. Birkaç haftada ayak tırnaklarını da kontrol etmelisiniz ama muhtemelen ayak tırnaklarının ayda bir kereden daha sık kesilmesi gerekmeyecektir. Tırnaklarını banyo sonrası kesin!

 

Tırnaklarını banyo sonrası kesin!

Bazen anneler kımıldamaz diye düşünerek uykuda kesmeyi düşünürler. Aslında yakalama refleksi çok kuvvetli olduğundan bebek ani ve hızlı bir şekilde ellerini çekebilir. Bu nedenle bebek uyanıkken kesmek daha doğrudur. Sadece tek kişi bunu daha zorlanarak yapabilir. En iyisi bu işi iki kişi ile birlikte yapmaktır. Bu yüzden bebeğinizin tırnağını keserken ellerini tutacak birinin yardımcı olmasını isteyiniz.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın