Bebeklerde Sarılık

Sarılık; anne karnındaki bebeğin ‘plasenta’ adı verilen dolaşım sistemin birbirinden ayıran organdan ‘bilirubin’  maddesini vücuduna alamaması dahilinde bebeğin doğduktan sonra ciğerlerinin yetersiz kalması ile ilgili durumdur.

Hangi Sıklıkla Görülür?

Yenidoğan bebeklerde %60 oranında görülen bu durum prematüre( 37 haftadan önce yapılan doğum)bebekler için %80 oranındadır.

Bebeklerde Sarılığı Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Bebeğin sık sık emzirilmesi gereklidir. Bu konuda anneye destek verilmeli ve takviye gıdalara kesinlikle yönlendirilmemelidir. Bebeğin tek besini anne sütü olmalıdır.

Sarılık Türleri Nelerdir?

Fizyolojik Sarılık; Diğer türlere göre daha sık görülür. Yenidoğan bebeğin yaşamının ikinci gününde kendisini gösterir, 3-4 gün arasında iken en yüksek halini yaşar, sonra giderek azalmaya başlar. Erken doğumla dünyaya gelen bebeklerde maksimum 2 haftaya kadar sürebilir.

Patolojik Sarılık; Fizyolojik sarılığa göre çok daha nadir görülür. Tedavi geciktirilmemelidir ki durum tehlikeli bir hal almasın. Süresi Diğer sarılıklara göre daha uzun sürer. Normal doğumlarda bir hafta prematüre bebeklerde 15 haftayı rahatlıkla görebiliriz.

yeni doğanlarda sarılık

Sarılık Belirtileri Nelerdir?

  • Bebek anne sütünden yavaş yavaş kesilmeye başlar.
  • Gün geçtikçe bebeğin ten rengi koyu sarıya doğru ilerler.
  • Bebekte yükselen bilirubin, onun daha fazla uyumasına sebep olur.
  • Düşük ihtimallerde kusma görülebilir.

Işık Tedavisi Nedir?

Bebeğiniz özel bir ışığın altına yatırılır, 1 ile 6 gün arasında tedavi edilebilir. Işık tedavisinden sonra sarılık son bulur. Bu tedavi sırasında anne, bebeği doktor kontrolu altında gün içinde belirli aralıklarla emzirir.

Diğer Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Havanın sıcak ve güneşli olduğu zamanlar ise bebek dışarıya çıkartılmalıdır. Güneş ışınları sarılık tedavisi için kullanılabilir. Anne sütünden kaynaklanan sarılık ile karşı karşıya iseniz bebeğinize süt vermeye bir iki gün ara verebilir, daha sonra anne sütüne hemen devam edilmelidir. Doktor kontrolü dahilinde bir kaç günlük ilaç tedavisi de uygulanabilir.

 

Sarılık kendisini ileri aşamalara taşımadan tedavi edilmelidir.  Belirtiler görüldüğü andan itibaren hemen doktora başvurulması gereklidir. Eğer sarılık kendisini ileri seviyeye taşır ise, bebekte zeka geriliği, görme ve işitme ile ilgili sorunlar yaşanabilir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın