Bebeklerde Rota Virüs Aşısı ve Belirtileri

Rota virüs erken çocukluk döneminde görülen mide ve bağırsak iltihabının en yaygın nedenlerinden biridir. Hemen hemen bütün çocukların 5 yaşına kadar yakalandığı hastalık, gelişmekte olan ülkelerde her yıl yaklaşık olarak 500 bin can alıyor.

İshalin neden olduğu su kaybı nedeniyle her yıl 500 bin bebek hayatını kaybediyor. Bu çocuklar arasından sadece 50 de 1 i su kaybı nedeniyle hastaneye yatıyor. Türkiye’de ise her yıl ortalama olarak 20-25 çocuk aynı hastalıktan ötürü hayatını kaybediyor. Her yaşta görülebilen hastalık en çok ilk 5 yaşına kadar görülüyor ve özellikle 6-15 aylık bebeklerde rastlanıyor. İshal ve su kaybı ile başlayan hastalık, havaların ısınması ile birlikte başlayan salgın hastalıklardan biri. Gerekli önlem alınmadığında ölümle sonuçlanan rota virüs için ailelerin daha dikkatli olması gerekiyor.

rota virüsü aşısı

Rota Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Rota virüsü hastalığın başlıca nedenleri; ishal, kusma ve ateştir. Nadir olarak şiddetli su kaybı sonucu da ölüme yol açabilir. Hastalığa yakalanan bazı bebeklerde herhangi bir belirti görünmeyebilir. Belirtiler genellikle 1-3 gün arasında fark edilebilir. Virüse yakalanan sağlıklı bireylerin çoğu 4-6 gün boyunca ishal olur ve düzelirler. Tekrarlayarak kusma ve ishal durumları hastalığın belirtileri arasındadır.

Son derece bulaşıcı olan hastalık dışkı, ağız ve solunum yolu ile bulaşıyor. Sıklıkla kreş ve okul gibi kalabalık yerlerde olan virüs bu yerlerde özellikle iç çamaşırlar, giysi ve çarşaflarda bulunur. Çocukların virüsten korunması için özellikle el temizliğine dikkat etmesi gerekiyor.

Hastalığa bir defa yakalanan çocuğun yeniden virüs kapma olasılığı hiç bulaşmamış birine oranla daha düşüktür. Hastalığın teşhisi için ise doktor kontrolünde dışkı örneğiyle tespit edilebilir.

Rota Virüsü Tedavisi

Tedavi öncelikle su kaybını önlemek amaçlı olmalı ve sıvı alınması artırılmalıdır. Seyreltilmemiş meyve suları bu sıvılar için tavsiye edilmemektedir. Sıvı kaybını önleyen içecekler eczanelerde satılarak hastalığın önlenmesine yardımcı olunması amaçlanmaktadır. Bu ilaçlar doktor tavsiye ile birlikte kullanılmalı, ebeveynlerin kendi belirlediği şekilde olmamalıdır.

Tedavi esnasında ishal durdurucu ilaçlar kullanılmaz ve amaç kaybedilen su, tuz ve şekeri yerine koymaktır. Kusma olmayan çocuklarda öğünler sık ve az olarak ayarlanmalıdır. Hastalıktan korunmanın en temel yolu hijyene dikkat etmektir. Özellikle kreş, anaokulu gibi diğer çocuklarla kalabalık ortamda bulunan çocukların el temizliğine dikkat etmesi gerekir.

Hastalıktan korunmanın temel yollarından biri olan aşı, 2 ayın üzerinde olan bebeklerde ilk doz alınarak başlar ve ağız yolu ile devam eder. Aşı genellikle 6 aydan küçük bebeklere, en az 4 en fazla 8 haftalıkken uygulanabilir. İdeal aşı olarak uzmanlar 2 ile 3. Ay arasını tavsiye etmektedir. Ağır bir yan etkisi olmayan aşı nadir olarak bağırsak düğümlenmesine yol açsa da tedavi açısından doktor kontrolünde olan bebek sağlığına kavuşabilir.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın