Bebeklerde Pişik Sorunu ve Önleme Yöntemleri

Yeni doğan bebeklerin ciltleri çok hassas olup tahriş olmaya oldukça eğilimlidir. Zaman içerisinde ciltleri tahrişe karşı dayanıklı olsa da pişik sorunu hayatının her safhasında karşısına çıkabilecek kuvvette olan bir sorun teşkil ediyor. Hassas olan teninin zarar görmesini engellemek ve onu korumak anne ve babanın en temel görevidir. Hastalık ve zararlılara karşı savunmasız olan bebeklerinizi korumak için öncelikli olarak bilinçli bir anne baba olmalı ve doğru şekilde uygulama yapmalısınız. Bebek pişiklerinin pek çok nedeni olabilir. Bu nedenler bebeğin cildi ile alakalı olmak ile birlikte dışarıdan alacak etkide olabilmektedir. Örneğin kullandığınız bebek bezi kalitesiz bir bebek bezi ise bebeğinizin bacaklarında ciddi denilebilecek pişikler oluşturabilir ve bebeğin sağlığı açısından büyük bir oluşturabilir. Pişikler özellikle yaz aylarında daha çok artmakta ve cilde vereceği zarar bununla birlikte iki katına çıkmaktadır. Pişik oluşumunu etkileyecek ve arttıracak diğer nedenler ise bakımı yapılmayan bebekte uzun zaman üstünde kalan bez, bebek beslenmesi, kullanılan ilaçlar, ıslaklık, yeteri temizlikte olmayan cilt, temizlikte kullanılan sabun cildin daha fazla tahriş olmasına ve pişik oluşumuna sebebiyet vermesi gibi birçok neden sıralanabilir.

bebeklerde pişik

PİŞİK NEDİR VE NASIL OLUŞUR?

Pişiğin tıbbı adı amonyak dermatiti ‘dir. İdrar içerisinde fazla miktarda bulunan üre zaman içerisinde bakteriler tarafından amonyağa dönüşür ve cildi tahriş eder. Yani idrar yapıldığı andan itibaren pişik oluşumu yapmaz. Belirli bir zaman geçtikten sonra üre amonyağa dönüşür ve zarar verir. Bebeklerin cildi yetişkin bir bireye göre daha fazla hassas olduğundan dolayı pişikten etkilenmeleri daha fazla olmaktadır. Pişik Candida albicans adı verilen bir mantar türüdür. Bu mantar dışkı ve idrar kimyasıyla etkileşime girerek ciltte ilk olarak kırmızı kabarcıklar olarak etki eder. Ilık ve nemli ortam bulunduğu takdirde artış gösterir ve kabarcıklar artarak su dolmaya başlar. Daha sonra bu kabarcıklar parlak kırmızı halini alarak pişik olan bölgene aşırı yanmalar oluşturur. Genellikle 6 ile 12’inci aylar arasında görülen pişik dikkatli bir bakım ile engellenebilir.

PİŞİKTEN KORUNMANIN YOLLARI NELERDİR?

Pişiği önlemenin en temel yöntemi bebeğin altını kuru ve temiz tutmaktır. Bebek bezleri sıklıkla değiştirilmeli ve pişiğe olanak sağlanmamalıdır. Bebek bezi değiştirirken cildi hemen kapatmamalı ve nefes alması için biraz havalandırılmalıdır. Bebek bezi bağlandığında bel bölgesi mümkün olduğunca gevşek bağlanmalı ki cilt yeterince nefes alabilmelidir. Bebek bezi alırken tercih kaliteden yana kullanılmalı. Ayrıca bebek bezi alırken bebeğin kilosuna boyuna ve yaşına göre alınmalıdır. Aksi takdirde alacağınız bebek bezi küçük gelebilir ve bu durum pişiğin oluşmasına ortam hazırlayabilir. Büyük tuvaletini yaptıktan sonra bebeği ılık su ile yıkamalı ve bebeğin altı iyice kurutulmalıdır. Bebek kıyafetleri de bu konuda çok önemli bir yere sahiptir. Sentetik maddeler içermeyen kıyafetler tercih etmek en doğrusu olacaktır.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın