Bebeklerde Oyuncak Seçimi

Ebeveynlerin en fazla merak ettikleri konulardan bir tanesi de bebekleri için oyuncak seçimidir. Çünkü bebekler için oyuncak seçerken, hem yaşlarına uygun olmalı hem de gelişimlerine yardımcı olmaları gerekmektedir. Bunların yanı sıra herhangi bir tehlike içermemesi, bebeğe zarar vermemesi ve sağlıklı malzemelerle yapılmış olması da gerekir. İlk iki aylık dönemde olan bebekler, kendilerine ait olan bedenlerini oyuncak olarak kullanırlar. En fazla dikkatlerini çeken ve oynadıkları uzuvları ise elleridir. Bu dönem bebekler için, beşiğe takılabilen, uç kısımlarında oyuncaklar bulunan ve dönen, sallanan müzikli dönenceler en uygun oyuncaklardır, diyebiliriz. Bu dönemde görmeden ziyade işitme daha baskındır. Bu sebeple sesli oyuncaklardan oldukça hoşlanırlar. Aşırı yüksek sesli oyuncakların kulağa yakın pozisyonda uzun süre tutulması kalıcı işitme kaybına yol açabilir.

bebeklere uygun oyuncaklar

İki ve altı aylık bebekler ise sıkma, dokunma ve her şeyi ağza götürmekten çok hoşlanırlar. Bu dönem bebeklerin görme duyuları da gelişmiştir. Zıt ve parlak renkler oldukça dikkat çeker. Mesela beşiğe asılacak olan beyaz-siyah kartlar, bu dönem bebekler için en uygun oyuncaklardandır. Ellerinde tutabilecekleri çıngıraklar, müzikli oyuncaklar en ideal olanlarıdır. Oyuncakların güvenli olmalarına dikkat edilmelidir. Bebeğin yutabileceği küçük parçalar içermemelidir. Altı ve yedi aylık bebekler artık oturmaya başlayabilirler. Bu sebeple de oturarak oynayabilecekleri ve ses çıkaran bir oyun havuzu oldukça hoşlanacakları oyuncaklardandır. Diş çıkarmaya da başladıkları bu dönemde diş kaşıyıcı oyuncaklar da bebekleri mutlu edecektir. Renkli ve eğitici kartlar, kırılmayan ayna, kumaş kitaplar, iç içe geçirilmiş plastik halkalar bu dönem bebekler için seçilebilecek olan oyuncaklardır. Yedi ve dokuz aylık bebekler, oyuncakları birbirine vurarak ses çıkarmaktan, düşürmekten, sallamaktan, ısırmaktan, fırlatmaktan, doldurup tekrar boşaltmaktan çok hoşlanırlar. Bu dönem bebeklerin emeklemeye de başladığı dönemdir. Bu sebeple bu dönemdeki bebekler için en uygun oyuncaklar, düştüğünde kırılmayan ancak ses de çıkaran renkli toplardır.

On ya da on iki aylık olan bebeklerin artık algıları her şeye karşı açık bir vaziyettedir Ve her şeye dokunmak isterler. Tuşlu oyuncaklar bu dönem bebeklerin vazgeçilmez oyuncaklarındandır. Bu dönemde bebekler için tercih edilecek oyuncaklar; yumuşak ve ses çıkaran oyuncaklar, müzikli oyuncaklar, toplar, müzik çalan karton bebek kitapları, çıngıraklardır. Ayrıca pelüşler, banyo oyuncakları, doldurulup, boşaltılan oyuncaklar ve üst üste konulan farklı ebatlardaki oyuncaklar da bu dönemde seçilebilecek oyuncaklardır. Bir ve iki yaş grubu başkalarıyla oynamaktan çok büyük zevk alırlar. Endi gösterdikleri çaba neticesinde ses çıkaran oyuncaklar en fazla tercih edilecekler arasındadır. Ayrıca parça birleştirme ve tamamlama tarzı oyunlarda dikkatlerini çekecek türden oyuncaklardır. Bebeklere oyuncak seçiminde, dikkatli olmak gerekmektedir. Bebeğin gelişim seviyesine uygun olan ve fiziksel ve duygusal gelişimine katkı sağlayacak oyuncaklar seçilmelidir. Bu konuda uzmanlardan da yardım alarak, bebeğiniz için en uygun oyuncakları seçme şansına sahip olabilirsiniz.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın