Bebeklerde Otizm Nasıl Anlaşılır?

Sosyal ilişki, yaratıcı ve iletişim etkinliklerinde yetersizliklerin görüldüğü ve iletişim kurmanın reddedildiği hastalık türüne otizm denmektedir. Bebeğinizde otizm rahatsızlığının varlığını nasıl anlarsınız? Böyle bir durumda nasıl davranmalısınız? Bu makalede tüm bu sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Öncelikle bebeğinizin otizm rahatsızlığı olup olmadığını anlayabilmek için çok iyi gözlem yapmalısınız. Otistik olan çocukların bazılarında diş gelişimi oldukça geç oluşurken, bazılarında ise konuşma hiçbir zaman gerçekleşemeyebiliyor. Dil gelişimi sağlanmış olan otizm hastası çocuklarda da tek düze ses tonu dikkat çekiyor. Otistik çocukların bazılarında da zamirleri ters kullanma ya da söylenen kelimeleri tekrarlama gibi davranışlar görülmektedir. İsmi söylendiği zaman bakmama, göz teması kurmama, kendi duygularında ifade yetersizliği, başka insanların duygularını algılayamama, öğrenmeye dayalı olan taklit kabiliyetini geliştirememe ve arkadaş ilişkileri kuramama gibi davranışları çocuğunuzda fark eder etmez, mutlaka bir doktora danışmalısınız. Otizm hastası olan çocuklarda görülen bazı tipik davranışlar bulunmaktadır. Bu davranışlar;

otistik bebek

  • Otizmli çocuklar, kendi etraflarında döner, uçar gibi hareketler yaparlar ve el çırpma gibi bazı hareketleri de tekrarlarlar.
  • İlgi alanları da oldukça dar olan otizmli çocuklar diğer insanlar için anlamsız olan konulara karşı aşırı ilgi duyarlar. Mesela, etraflarında olup biten hiçbir şeyin farkında olmazlarken, dünyadaki tüm ülkelerin başkentlerini hiç düşünmeden söyleyebilirler.
  • Otizmli çocukların tipik davranışları arasında, kendine ve başkasına zarar verme ve aşırı hareketlilikle birlikte komut alamama gibi sorunlarda görülmektedir.
  • İşitsel uyarılara karşı bazı otizm hastaları aşırı tepkiler verirken, bazıları ise hiçbir tepkide bulunmayabilirler.
  • Etraflarında bulunan kişilere tepki vermeyen otizmli çocukların dönen ve ışıklı nesneler karşısında takılıp kaldıkları da görülmektedir. Işıklı veya dönene nesnenin kaldırılması halinde de ciddi anlamda rahatsızlık hissederler.
  • Okul değiştirme, taşınma ya da sevdiği oyuncağının yerinin değişmesi gibi farklılıkları yaşamaları halinde başkalarına ya da kendilerine zarar verebilirler.
  • Otizmli çocukların bazıları ise fiziksel teması hiç sevmeyebilirler. Yakınları tarafından kucaklanmak ve öpülmekten hoşlanmayabilirler.
  • Etraflarındakilere bağlanmada ciddi zorluk yaşarlar ancak bağlandıktan sonra da bağımlılık oluşabilir. Konuşmayı çoğunlukla reddeden otizmli çocuklar, çığlıkla ya da bağırarak, isteklerini ifade etmeye çalışırlar.

Otizm rahatsızlığının tedavisi ailede başlamaktadır. Daha net bir ifade ile ailenin çocuklarının durumunu kabul etmeleri ile başlar. Bazı ebeveynlerin, bebeklerine otizm teşhisi koyan doktorları suçladıkları da görülmektedir. Sonrasında da eğitimden e tedaviden de uzak duruyorlar. Oysa ki, çocuklarını rahatsızlıklarından dolayı toplumdan dışlamaları ve utanmaları çocuğun gelişimine olumsuz etkiler yapmaktadır. Otistik çocuklarının hepsi bireysel farklılıklar gösterdiklerinden dolayı çocukların gözlemlenmesi sonucunda ihtiyacına göre bir özel eğitim ve tedavi planı yapılması gerekmektedir. Bebeklerinde otizm rahatsızlığını fark eden anne babaların doktora gitmeleri ve tanı koyulduktan sonra da durumu kabullenerek çocuklarının tedavi ve eğitimleri için gerekli uygulamaları yerine getirmeleri gerekmektedir.

 

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın