Bebeklerde Meydana Gelen Davranış Bozuklukları

İçinde bulunduğu aile ve toplumda yaşanan huzursuzluklar her insan gibi bebeği ve çocuğu da etkiler. Ancak çocuklar, bir yetişkin gibi mantıklı düşünecek ya da güçlü bir iradeli yapıya sahip olamadığı için daha zor durumlarda kalabilirler. Bu durumlarda anne baba desteği çok önemliyken, aileden birinin ölümü, babanın işini kaybetmesi, yeni taşınılan ev, okulun değişmesi ve hatta yeni bir kardeşin dünyaya gelmesi gibi değişiklikler çocuklarda olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Doğumdan itibaren çocukların en büyük destekçisi anne baba olur ve sevilirlerse, uyum konusunda daha olumlu sonuç alınmaktadır. Psikologlar bu konuda davranış bozukluklarını yorumlarken, çocuğun yaşını ve bu davranış bozukluklarına yol açmış olan olayların derinliğini sorgularlar. Örnek olarak parmak emme âdeti 2 yaşına kadar bebeklerde normaldir ve bu adet uzmanlar tarafından anne karnından kalan bir alışkanlık olarak gösterilir. En ufak ani olaylarda, acıktığında, anneyi özlediğinde, uykuya dalma esnasında parmak emmek bir nevi bebeğin rahatlama şeklidir. Aynı şekilde 3 yaşına gelmiş olan bir çocuğun istediği bir şey yapılmadığında ağlaması, abartarak yatıp yerde yuvarlanması eğitim eksikliğine yorulur ancak aynı hareketleri 10 yaşında bir çocuğun yapması davranış bozukluğu anlamına gelmektedir.

çocuklarda davranış bozukluğu

Anne Bebek Arasında Güven Eksikliği

Parmak emme anne ve çocuğun arasındaki ilişki yetersizliğine ve güven eksikliğine işaret ederken saç  bebeklerde saç koparma daha ciddi durumlara yol açmaktadır. Saç ve kaş koparma, zekâ geriliği ve gelişim bozukluğunu işaret edebilmektedir. 2 yaşından sonra saç yolma ise anne çocuk arasında çatışmalar nedeniyle olabilir. Baskı altında büyüyen, kendini ve derdini anlatamayan ya da buna fırsat verilmeyen çocuklar şiddet ve korkuyu kendilerine çevirirler. Bu saldırganlık hareketleri kızgınlık duyguları nedeniyle olmaktadır. Bu kızgınlık saç koparma dışında tırnak yeme adetini de beraberinde getirmektedir. Aile ortamında baskı gören ve bazen şiddete de maruz kalan bebeklerde bu alışkanlıklara daha sık rastlanmaktadır.

İlk yıllarda bulduğu her şeyi ağzına götüren bebekler elindeki maddenin yenip yenmediğini kendileri anlamak isterler. Bu tür denemeler ilk aylarda eşyaları tanıma ve keşfetme olarak adlandırılır. 1 yaşından sonra hala devam eden bu tür davranışlar ise normal karşılanmamaktadır. Davranış bozukluğunun boyutunu aşan bebekler mobilya kenarlarını kemirir, toprak, kum, kireç gibi zararlı maddeleri yemeye kalkabilirler. Bunun nedeni anne ile arasında olan bağın yeterli kuvvetli olmaması, anne sütünden yeterince faydalanamamış olması ve şefkatten uzak büyümüş olmasıdır. Bir diğer davranış bozukluğu olarak altını ıslatma daha normal gözükebilir. Ancak 2 yaşına gelmiş olan çocukların bu dönemden sonra bilinçli olarak tuvaletini tutabilmesi normal olacaktır. Bazı durumlara göre altını ıslatma 3 yaşına kadar sürebilmektedir. 3 yaşından sonra devam eden çocukların altını kirletmesi normal değildir. Çocuk hala devam ediyorsa zeka geriliği veya kaslarını kontrol edemediği bir hastalığı olabilir. Böyle durumlarda öncelikle rahatsızlığa ve psikolojik nedenleri araştırılır.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın