Bebeklerde Kolik Gaz Sancısı Nedir?

Gaz sancıları, hafif ve şiddetli olarak birçok bebeği etkileyen sorunlardan biridir. Bebeğe zarar vermemekle birlikte, süreli ve belirli sınırlar içerisinde fizyolojik bir olaydır. Dünyaya gelen bebeğin henüz tam olarak mide ve bağırsaklarının gelişmemiş olması, sindirimde kullanılan enzimlerin belirginleşmemesi nedeniyle bu sancıların nedeni açıklanmaktadır.

Bebek anne sütünü aldıktan sonra belirli aralıklarla kramp şeklinde giren ağrılarla karşılaşabilir. Bebeğin gaz sancısı dışındaki herhangi bir sebepten ağlamadığına emin olmanız gerekir çünkü genellikle açlıktan dolayı ağladığı düşünülmektedir. Emen bebek doymasına rağmen susmuyorsa sık sık emzirmeniz de bu gaz sancılarını artırabilir. Böyle durumlarda bebeğinizi 2-3 saat aralıklarla emzirmeniz doğru olacaktır.

Gaz sancısına neden olan etkenler arasında; düzensiz ve sık sık beslenme, anne sütünün alınması gereken ilk 6 ay bitmeden diğer gıdalara geçiş yapma, şekerli su, nişastalı gıdalar, olgunlaşmamış meyveler ve gereğinden fazla içirilen meyve suları, gereğinden fazla su içirilmesi veya tam aksine gereken miktarda su verilmemesi, altının uzun süre temizlenmemesi, aşırı sıcak veya soğuk bir ortamda bırakılması, uzun süre aynı konumda yatırılması, hareket kabiliyetini kısıtlayan kundak vb sarılması gaz sancısına neden olan etkenler arasındadır.

kolik gaz sancısı

Gaz Sancısı Belirtileri Nelerdir?

Meme emmek isteyen bebek kısa süre içinde ağlamaya başlar, ayaklarını karınlarına çekerek ağlayan bebekler, özellikle besin almasının ardından bu belirtileri gösteriyorsa ve sürekli ağlayıp sakinleşmiyorsa gaz sancısı olma ihtimali yüksektir. Gazı olan bebeklerin fiziki olarak karınları sert ve şiş görünür.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Önlenir?

Öncelikle anne sütü, son derece faydalıdır. Bebeklerin sindirimi yeni doğduğu günden ilk 6 aya kadar çok olmasından dolayı anne sütünün sindirimi kolaylaştırma etkisiyle en uygun besin olarak kabul edilir. Emzirme aralığı belirlemenizde fayda vardır. En az 2 saat aralık bırakarak bebeğinizi emzirmek faydalı olurken, saat başı emen bebeklerde sindirilmemiş süt problem çıkarabilir. Bebeğe psikolojik olarak etkilemek gaz sancılarını da olumlu ya da olumsuz anlamda etkileyebilir. Şefkatli ve sakin yaklaşmak her zaman olumlu sonuçlar doğuracaktır. Bebeğin bulunduğu ortamın sıcaklığı iyi ayarlayın, aşırı sıcak veya aşırı soğuk bir oda gaz sancılarını tetikleyebilmektedir. Gaz sancısı hissederseniz bebeğinizin karnına ılık bezler koyarak sakin olduğu zamanlarda masaj yapın.

Kolik Bebeğin Rahatlatılması

Kucakta veya bebek arasında, sevdiği şekilde gezdirmek, sarılmak ve rahatlatıcı şarkılar ninniler söylemek, kucağınızda veya beşikte hafif sallamak, sakin olduğu anlarda karnına ılık yağlar ile masaj uygulamak, ılık bir banyo ve neredeyse tüm bebeklerin sevdiği arabanıza bindirip gezdirme kolik bebeğin rahatlaması için izlenilebilecek yollardan bazılarıdır.

Emziren annenin ilk 6 ayda farklı mama veya besin vermemesi gerekmektedir. Bebeklerde bu tür rahatsızlıklar sindirim sistemlerinden dolayı başladığı için süt dışında besinler sindirilmez ve bebeği zor duruma sokabilir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın