Bebeklerde Görülen Kabızlık Sorunu ve Tedavi Yöntemleri

Bebeklerde ki kabızlık sorunu, anne babalara sıkıntı yarattığı gibi bebeklerinde zor dönemler geçirmesine neden olabilmektedir. Bu rahatsızlık özellikle 1-5 yaş aralığında olan bebeklerde sık görülebilir. Genellikle kısa süren bu rahatsızlık erken tuvalet eğitimi ve beslenmeye bağlı olarak yaşanabilir. Kabızlık belirtileri bebeğin 48 saat süresince kaka yapamaması, kaka yaptığında ise kuru ve sert bir kıvamda olması durumudur. Kabız bebeklerde kakanın koyu olması şart değildir. Özellikle süt kabızlığı denilen rahatsızlıkta kaka açık sarı ve kahverengi olmaktadır.

Bebeklerde Kabızlık Belirtileri

  • Bebeğin uzun süre kaka yapamaması (3-5 gün)
  • Kaka yapma esnasında ıkınma, zorlanma, ağrılar nedeniyle ağlama
  • Kaka yapmaktan korkma ve ağrı olacağını düşündüğü için kaçma
  • Karında şişkinlik
  • Kakanın sert ve kuru olması.

Bebek zorlandığı için ve ağrılar nedeniyle kaka yapmak istemez. Kaka yapmaktan kaçan bebeklerde bu dönem uzayarak kabızlık şiddeti artacak ve daha ağrılı bir dönem yaratacaktır.

bebeklerde kabızlık neden olur

Kabızlık Neden Olur?

Bebekler yeterli beslenmediği ya da yeterli derecede sıvı alamadığı taktirde kabız olurlar. Bununla birlikte inek sütü de zaman zaman kabızlığa neden olabilmektedir. İçilen ilaçların etkileri, fonksiyonel belirtiler, hücre anormallikleri ve metabolik nedenler kabızlığa neden olmaktadır.

Bebeğin kabızlık nedeniyle tuvaletten kaçması önlenmeli ve eğitilmelidir. Bu şekilde ağrı hissedeceğini düşünen bebekler zamanla rahatsızlığın daha da şiddetlenmesine neden olur ve daha zor bir sürece girebilirler.

Kabızlık Nasıl Giderilir?

Bebeği aç kalmayacak derecede ve doymasını sağlayacak şekilde mama verilmesi önemlidir. Kakası sert olan bebeklerde erik ve kayısı suyu verilerek iyileşmesi sağlanabilir. Çözüm olarak durum kritik ise doktorun tavsiyesi ve vereceği vitaminler mutlaka kullandırılmalıdır. Yiyecekler arasında kabız yapan bir besin yoktur. Posa bakımından zengin ve fakir olan besinler vardır. Bu nedenle bebeklerin beslenmesinde bu sıkıntılar yaşanmaması için lif bakımından zengin yiyecekleri tercih etmek önemlidir. Özellikle meyve ve sebzelerle yapılacak olan gıda takviyesi bağırsakların rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Erik ve kayısı suyu ilerlemiş kabızlık döneminde iyi gelmektedir. Makattan yapılacak müdahale ile kolaylaştırıcı jel kıvamında lavman kullanılabilir. Kullanılan madde ile tuvalet sırasında bebeğin zorlanması azaltılır ağrının şiddeti düşürebilir. Bu sayede bebeğin tuvalete tekrar alışması sağlanabilir. Bu dönemde yenilen ve içilen besinler sulu ve posalı olmalıdır. Bağırsak hareketlerinin hızlanması için sabahları kahvaltıdan önce erik ve kayısıdan yapılmış marmelattan bir kaşık verilerek ve üzerine su içirilerek fiziksel hareketler yaptırılır. Çocuklar için tuvalet eğitimi yeterli ise burada oturmasını ve tamamen dışkısını yapması sağlanmalıdır. Yemeklerden önce ve sabah kahvaltısından sonra tuvalete girme alışkanlığı edinilmelidir. Ilık içecekler bu dönemde tuvaletten önce yardımcı olabilir. Ilık bir banyo bebekte dışkılama hissini artırır. Küçük olan çocuklarda tuvalette rahat etmeleri için ufak bir tabure konulabilir ve dizlerin kalçadan biraz yukarda olması sağlanabilir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın