Bebeklerde Emzik Kullanımı

Yeni doğan bebekler ağlarken emzik vermeden önce neden ağladığına bakmak gerekiyor. Rahatsız eden farklı bir neden olabilir. Altı kirli, gaz sancısı ya da acıkmış olabilir. Bu nedenle araştırmadan her ağladığında emzik vermek sakıncalı olabilir. Çocuklarda emzik ihtiyacı, farklılık göstererek bazı bebeklerde emzik kullanılmadan büyüme gözlemlenebilir. Bazı bebeklerin ise yalnızca emzik ile sakinleştiğini görüyoruz.

Emzik Kullanımına Ne Zaman Başlanmalı?

Emzik doğum sonrası ilk haftalarda kesinlikle verilmemelidir. Bebekler meme ucunu karıştırabilir, anne sütünde problem yaşayabilir. Bebeğin emmeyi öğrendiği ilk haftalar, anne kokusu, meme ucu şekli ve memeyi kavrama yeteneği gelişir. Doğuma emzik götürülmemeli, doğumdan sonraki dönemde en azından ilk birkaç hafta emzik ile tanışmamalıdır. Prematüre bebeklerde özel durum olarak emzik verilir, emmeyi öğrenmesi için alışması hedeflenir. Emzik emen bebeğin, uyurken ağzının açık kalması, kundak ölümlerini azalttığı görülmektedir. Bu nedenle bebeklerde 1 aydan sonra emzik verilerek bu alışkanlığı da kazanması sağlanıyor.

emzikten vazgeçirme

Doğar doğmaz emzik verilen bebeklerde emzirme olumsuz etkilenmiştir. Bu aşama için altın dönem yeni doğmuş olan bebeğin ilk 1 aylık dönemidir. Annelerin yaptığı en büyük yanlışlardan biri de bebeğin açlığını gidermesi için emzik vermesidir. Emzikle avunan bebekler, açlıklarını ifade edemez hale gelirler. Bu da büyümeyi olumsuz etkileyen faktörlerden biridir. İlk sene bebeğin kilosu doğum kilosunun 3 katı haline gelmelidir, eksik gelen bebekler yeterince gelişmemiş ve olumsuz etkilenmişlerdir.

Emme içgüdüsü bebeklerde doğuştan gelmektedir. Bazı bebeklerde güçlü olan emme kuvveti, açlık zamanlarında anneyi de zorlamadan rahat bir şekilde emebilir. Emzik emmek bebeklerde genellikle rahatlık hissi yaşatır ve uykuya dalmak adına son derece önemlidir. Emerek uyuyan bebek daha rahat ve kesintisiz uyuyabilirler.

Bebeğe emzik vermek, bebeğin yeterince gelişebildiğine ve büyüdüğüne emin olduktan sonra olmalıdır. Emzik kullanmaya bir yaşından sonra başlamak damak yapısının bozulmasına neden olabilir. Bu sorun 3 yaşından artmaya başlar ve damak yapısı bozulmadan emzik bırakılmalıdır.

Emziği Şeker Batırmak Doğru mudur?

Kesinlikle yanlış bir tercihtir. Emzik bu şekilde daha cazip gözükebilir ancak bu şekilde beslenen bebeklerde yeterli gelişememe görülebilir. İlk olarak 0-6 ay arasında kesinlikle sadece anne sütü ile beslenmeli farklı gıdalar alınmamalıdır. Hastanelerde şekere batırılan emzik verilme amacı iğne ya da benzeri müdahaleden önce rahatlatılması içindir.

Emzikten Vazgeçirme Yolları Nelerdir?

İyi büyüyen ve gelişen bir bebekte emzik alışkanlığı 1 yaşına kadar devam edebilir. 1 yaşından itibaren bebek gözlemlenerek emzik verilmeli, zararlı bir duruma sokuyorsa kesilmelidir. Emziği aniden kesmek bebekte güvensizlik oluşturabilir. Aniden ortadan kaldırmak yerine unutturulmalı, yavaş yavaş alıştırılmalıdır. Emzik yerine koyabileceği bir oyuncağa da alıştırmak faydalı olabilir. Emzik bırakmadan önce bırakılacağı konuşulabilir ve bırakıldığında kutlama yapılabilir. Bebekler bunu güzel bir şey olarak olumlu anlamda alırlar.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın