Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Solunum kaslarının koordinasyonu ile gerçekleşen ve insana özgü olan harekete sümkürme denmektedir. Bebeklerin ve yeni doğanların hareketleri ise reflekslerden oluşmaktadır. Bu sebeple de üç yaşından önceki bebeklerde sümkürme olası davranışlar arasında bulunmaz. Bilindiği üzere bebekler, birçok davranışlarını ebeveynlerini gözlemleyerek ve taklit ederek kazanırlar. Bu durumu da göz önünde bulundurduğumuzda çocukların sümkürme yetisinin kazanmaların da çevresel faktörlerin de etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Burun kanalları büyük yaştaki çocuklara ve yetişkinlere göre dar olan bebeklerin, özellikle de yeni doğanlar burun yoluyla solunumlarını gerçekleştirmek zorundadırlar. Bilhassa anne sütünün emme esnasında ve memenin ağızda olduğu durumlarda nefes alış verişinin düzenini burun yoluyla sağlaması gerekir. Burun tıkanıklığı yaşayan bebeklerin emmelerinde oluşan bozulmaya da sebep olan bu durumdur.Yetişkinler burun tıkanıklığı yaşasalar bile ağızdan nefes alarak, gerekli olan oksijenin akciğerlere girişini sağlayabilirler. Ancak bebeklerde durum farklıdır. Bebeklerin emmek amaçlı şekillenmiş olan ağızları ile solunumu sağlamaları bir hayli zordur. Bu sebeple de burun tıkanıklığı bebeklerde uyku sorunlarına ve huzursuzluklara neden olmaktadır. Sağlıklı olan bir bebeğin rutin burun temizliğine ihtiyacı olmaz.

bebeğimin burnu tıkandı

Bebekler banyo yaparken burunlarına giren suyun yardımıyla birikintiler yumuşar ve atılır. Banyo sonrasında bu kirler tülbent, kağıt bir mendil ya da burun aspiratörleri kullanılarak alınır. Bebeğin burun salgılarının kurumasında ve dolayısıyla da burun tıkanmasına neden olan faktörler arasında kışın kaloriferlerin yanıyor olması, yazın ise klimalardır. Klima da kaloriferde ortamın nemini azalttığından tıkanıklık yaşanır. Bu tarz tıkanıklıklarda ortam neminin düzenlenmesi ile sorun giderilebilir. İnsanların yaşadığı ortamların nem oranının % 30-50 arasında olması gerekmektedir. Sıcak ya da soğuk buhar makinelerini devamlı kullanarak nemi yükseltmek, önerebileceğimiz bir yöntem değildir. Bu durum küf, akar ve bakteri gibi zararlı mikroorganizmaların gelişmesine neden olabilir. Kış aylarında da oda sıcaklığının 24 derecenin üstüne çıkmamasına dikkat etmek gerekir. Yüksek sıcaklık nem oranını düşürmede erkili olmaktadır. Bu durum da bebeklerin burun tıkanıklığına sebep olur. Bebeklerin burnundaki kurumayı gidermek ve temizlemek için önerebileceğimiz en iyi yöntem ringer-laktat içerikli burun damlalarıdır. Tuz içeren solüsyonların da rahatlatıcı etkisi olsa da uzun vadede mukozanın kurumasında etkili olan tuz sebebiyle kurumada artış oluşabilir. Şayet tıkanıklık daha ön planda ise, tuz oranı yksek olan okyanus suyu tarzı malzemeleri önerebiliriz. Burun temizliğinde tatlı su kesinlikle kullanılmaması gereken bir maddedir. Buruna tatlı suyun sıkılması halinde şiddetli bir ağrı oluşurken, tıkanıklık da artar.

Bebek burun temizliğinde etkili olan bir diğer yöntem de burun aspiratörleridir. Burun aspiratörleri de iki çeşittir. Pompa ile manuel olarak burun içerisine aspire edilmek suretiyle yapılan burun temizliği çok etkili olmayabilir. Ancak diğer tip burun aspiratöründe aspiratörün tek ucu7 bebeğin burun içindedir ve diğer ucu ise temizliği gerçekleştirecek olan kişinin ağzındadır. Bu pozisyonda nefes yardımı ile burun temizliği gerçekleştirilir. Bu yöntem daha efektif bir yöntemdir. Ancak her iki uygulamada da bebeğin burun deliklerinin zarar görmemesine dikkat edilmelidir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın