Bebeklerde Böcek Isırıkları, Alerjileri ve Tedavisi

Özellikle yaz aylarında görülen böcek ısırıkları bazı durumlarda tehlikeli bir hal alabilir. Yeşil ve ağaçlık alanlarda bulunulduğu zaman böcek ısırmalarına maruz kalınabilir. Böcek ısırıklıkları bebeklerde ciddi problemlere yol açabilir.

Bebeklerde böcek ısırıkları nasıl fark edilir?

Böcek ısırıkları kızarıklık, şişme, kaşıntı ve acı şeklinde kendini belli eder. Bazı durumlarda bebeklerde ateş yükselmesi de görülebilir. Bebeklerde nedensiz yere ağlama, huysuzlanma gibi durumlar olduğunda vücudu kontrol edilerek bu tür bir belirtinin olup olmadığına bakılabilir. Böcek ısırmasından sonra bu belirtilerin dışında vücutta kabarıklık artar, kusma, döküntü, baygınlık, mide bulantısı gibi farklı belirtiler bebeklerde görülür ise bebek hemen doktora götürülmelidir. Sivrisinek, kene veya diğer böcekler insanları ısırabilir. Bebeği hangi böceğin ısırdığı bilinmese de doktora götürüp ısırma sonucu ortaya çıkan belirtileri ortadan kaldırmak için tedavi uygulanmaya başlanır. Böcek ısırıkları yeşillik, ağaçlık alanlarda daha çok olmaktadır. Böcek ısırıklarından korunmak için bu tür yerlere gidildiğinde bebeklerin kolları ve ayaklarını örtecek uzun kıyafetler giydirilmesine dikkat edilmelidir. Böceklerden koruyucu spreyler kullanılarak bebeğin açıkta kalan kolları ve ayakları koruma altına alınabilir. Bu spreyler cilde fazla sürülmemelidir. Yüze ve ellere bu tür spreyler sürülmemelidir. Bebekler ellerini ağızlarına götürdükleri için bebeklerin ellerine sıkılan spreyler sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu tür böcek ısırıkları sadece yeşillik alanlarda olacak diye bir şey yoktur. Evlerde de çeşitli böcekler bebekleri sokabilir. Örümcek, sivrisinek gibi böcekler her yerde bulunur. Bu böceklerin sokma ihtimali de vardır. Bu nedenle ev çok iyi temizlenmelidir. Bebeğin kıyafetleri, beşiği temizlenmeli ve kontrol edilmelidir.

bebek alerjileri

Bebeklerde böcek ısırmaları dışında alerjilerde ciddi sonuçlara neden olabilir. Bir bebek yediği bir şeyden alerji olabileceği gibi yorgan yastık içerisinde bulunan yün, elyaf ürünlerden de rahatsız olabilir. Bebeklerde alerji belirtileri; kızarıklık, vücutta kabarma, şişlik ve ateştir. Bebeklerde nedensiz yere ağlamalar, vücudunda kızarıklar olduğu zaman alerji durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Bu tür belirtiler var ise bebek doktora götürülmelidir. Burada gerekli incelemeler yapılarak çocuğun neye alerjisi olduğu bulunabilir. Bu tespitten sonra çocuğa uygun bir tedavi uygulanır. Çocuğun neye alerjisi olduğu tespit edildikten sonra çocuğun alerjiyi oluşturacak şeye ulaşması engellenmelidir.

İster alerji olsun, isterse böcek sokması olsun bu tür rahatsızlıklar ilk başlarda fark edilmeyebilir. Bu nedenle çocuğun vücudunda herhangi bir şekilde kızarıklık, şişme, ateş gibi belirtilerin hepsi bir arada var ise hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Bu tür rahatsızlıkların oluşmasını önlemek için en önemli şey temizliktir. Aileler çocuklarının eşyalarını kontrol etmelidir. Çocuklarda böcek ısırmaları ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.  Böcek ısırması ilk başlarda fark edilmeye bilir. Bu nedenle çocuk nedensiz yere ağladığında çocuğun vücudu kontrol edilebilir. Bu şekilde herhangi bir sorun olup olmadığı tespit edilerek gerekli tedbirler alınmalıdır.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın