Bebeklerde Beyne Oksijen Gitmemesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Bebeklerde doğum ile birlikte ve ya doğum sonrasında yaşanan sıkıntılardan bir tanesi olan beyne oksijen gitmemesi, kalıcı sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Doğum Anında Oksijensiz Kalmak

Erken doğumlarda başta olmak üzere görülen bu sıkıntının etkisi de bebekten bebeğe göre farklılık gösteriyor. Kalıcı hasar oluşmaması için geliştirilen bir tedavi yöntemi, ülkemizde de uygulanmaya başladı. Baş soğutma tedavis denen bu yöntem sayesinde, bebeklerin oksijen alamadığı durumların olumsuz etkileri en aza indirilmiş oluyor. Ayrıca geçen süre sonunda devam eden bu etkilere karşı da uygulanan bu tedavi yöntemi sayesinde kalıcı hasarı oluşan bebekler de dikkat çeken iyileşme görülüyor.
Doğum sonrasında da yaşanabilen ve sütün geri kaçması ciğeri kaçması gibi durumlarda gözlenebilen bu durumlarda, en kısa sürede sağlık merkezine yetişmek, u kalıcı zararın etkisini de en aza indirecektir. Bu tür durumlarda en etkili tedavi de gelişmiş çocuk hastanelerinde yapılabileceği unutulmamalıdır.
Bebeklerin beyne oksijen gitmemesi durumlarında tedavi süreci de oldukça önemlidir. Edilen ilk müdahale ne kadar erken olursa o kadar iyi olacaktır. Bebeğin hemen oksijene kavuşması ile birlikte kalıcı hasarın olası varlığının araştırılması sonra ki süreç olacaktır. Bu tür durumlarda beyin cerrahi doktoru bebeğinizi takip etmeli ve bu hasarın tedavisi sonrasında bebeği gözlemlemelidir. Oksijen alamayan bebek nefes zorluğu da yaşayacağından bir müddet özel solunum cihazına bağlanabilir ve normal nefes alıp vermeye başlayana kadar oksijen alımında yardımcı olunabilir. Bu tür durumlarda maruz kalınmaması için bebeğin yan uyutulması ve emzirme esnasında nefesinin dinlenmesi çok büyük öneme sahiptir.
İster doğum olsun ister doğum sonrası olsun oksijen alamayan bebeğin takibi ise asla ihmal edilmemeli, iyi ve ya kötü olsun yaşanan süreçte sağ duyu ile bebeğe yardımcı olunmalıdır.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın