Bebekler Konuşmaya Ne zaman Başlar?

Çoğunlukla anne ve babaların en çok merak ettikleri şeylerden biri,  acaba minik yavruları ne zaman konuşmaya başlamasıdır. Bütün kültürlerde çocuklar ilk sözleri genelde 13-18.aylarında söylenmeye başlarlar. Genellikle yürümenin yoğun olduğu zamanlarda konuşma çabalarında yavaşlanmalar gözükebilir. Bu son derece normal bir durumlar arasındadır. Çünkü yürüme olayı bebeğiniz için daha eğlenceli bir durumdur. Bebeğinizin konuşma daha çabuk öğrenmesini istiyorsanız, doğumdan itibaren tane tane ve yavaş bir şekilde onunla iletişim kurmaya çalışın.

Bebeğin hayatının ilk birkaç haftasında ise yemek yemek, uyumak gibi birçok biyolojik olaylardan oluşsa da, çok geçmeden anne ve baba ile ikili iletişime şahit olmaya başlar. Bebeğin anneye bakıp gülümsemesi ile tek taraflı olan iletişim bebeğin anneye bu gülümsemesine karşı bir tepki oluşturması ile iletişim iki taraflı olur.  İlk aylar meydana gelen bu sözsüz iletişim bebek geliştikçe şekil değiştirerek sözlü bir hal alır. Üçüncü aylarında ise bebekler daha çok sesli harflerin duyulduğu için agulamalara başlarlar. Seslerinden aç mı ya da kızgın mı olduklarını anlamak rahatça anlaşılır. 5-6 aylık bebekler sesli oyunlara başlar. 9-12 ay arası bebekler ses mekanizmalarını daha iyi kontrol ettiklerinden hisleriyle sesleri arasında bir paralellik meydana gelir. Senenin sonlarına doğru, bebekler konuşmanın vurgularını, sesleri ve bunu bir iletişim aracı olarak kullanmayı öğrenmektedir. İlk anlaşılabilen kelimeler ise 12-18 ay arası ortaya çıkabilir. Ancak bu dönemde bebek daha önce kullandığı anlamsız sözcükleri tamamen elden bırakmaz, kelime hazneleri genişleyene kadar bu sistemden kullanmaya devam etmektedirler. Hiçbir zaman için şunu unutmamak lazım ki bebekler bireysel farklılıklar gösterir. Ayrıca birinin belli ayda yaptığını diğeri de aynı zamanda yapacak diye de bir şart yoktur.

bebekler ne zaman konuşur

Bir bebeğin seslerle olan ilişkisi doğumla beraber başlar. İlk 6 haftada ise öksürmek, ağlamak gibi çeşitli refleksif sesler çıkartmaya başlar. Sonraki 6 ay agulama gibi ses oyunlarıyla geçer. 7-10 ay arasında ba-ba-ba, ma-ma-ma, de-de-de gibi hece tekrarı ve daha sonrasında ise da-ba-ma gibi farklı hecelerin birleştirilmeye çalışmasıyla devam eder geçer. Bu dönem daha çok anne ve baba tarafından asıl ortaya çıkan kelimeler ile karıştırılma ihtimali yüksektir. Çoğu dönem ise bu tekrarlar bebek tarafından anlamlı kullanılan kelimeler ile karıştırılabilir. Bebeklerin erken dönemlerde en rahat çıkarttığı sesler arasında  /a/, /b/, /m/ ve /y/ sesleri vardır. Yaklaşık 2-2,5 yaş civarında bunlara diğer sesli harfler ve /k/, /g/, /p/, /d/, /f/, /n/ gibi sessizler eklenir. 3. yaş ve daha sonrasında ise sessiz harflerin kalanları yerlerine oturur. Seslerin ortaya çıkmaları sonucunda erken süreçte ki zamanlara denk gelmiş olsa da bu sesler günlük konuşmalar içerisinde çocuklar tarafından doğru kullanılmaları daha uzun bir zamana sonra anlaşılır. Örneğin /r/ sesinin normal gelişen 3,5-4 yaşındaki bir çocuk tarafından zaman zaman yanlış kullanılması şaşırtıcı değildir.

Unutmayın ki aklınızda bir soru işareti oluştuğunda en sağlıklı yol bir doktora ya da aile hekimine danışıp bilgi almaktır.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın