Bebek Yatakları Nasıl Olmalı

Bebeklerin ilk aylarında zamanlarını en fazla geçirecekleri yerlerden birisi yataklarıdır. Dolayısıyla bebek yatağının hangi maddelerden yapıldığı, ergonomik olarak bebeğe uygun olduğunu veya olmadığı, temizlenme koşullarını ve daha pek çok özelliğini göz önünde bulundurmak önemlidir.

İLK ZAMANLAR ANNENİN YANINDA OLAMASI ÖNEMLİDİR
İlk 6 ayda bebekler her uyandığında annenin sütünü emmek ister. Bu nedenden dolayı bebek anneye ne kadar yakın olursa, emzirmek de o kadar kolay olacaktır. Bebek anneyle aynı odada yatmaları uygun olabilir. Özellikle ilk 3 ay, bebekler etrafına dönemedikleri için anneyle aynı odada, sepetin içinde yatırılabilirler. Bu dönemde ise tercih edeceğiniz küçük sepetler, ahşap veya plastik malzemeden de olabilir. Sepetin zemini ne çok sert ya da çok yumuşak olmalıdır. Orta sertlikte ortopedik malzemeden oluşan bir yatak, bu sepet içine yerleştirilebilir. Sepet mutlaka anti-kanserojen denilen boya ve cilalarla kaplanmış olmalıdır. Anti-kansorejen olması yüzünden bebeğin sağlığı açısından önemlidir.

Bebekler anne ve babalarından ilk 6.sonrası en geç 9.aydan sonra ayrı odalarda uyumaya başlayabilirler. Bebek artık daha büyük bir yatağa geçirilebilir. Annenin odasına en yakın olan bir oda, bebek odası yapılmalıdır. Eğer bebek uzaktaki bir odada yatacaksa, mutlaka bebek telsizi kullanılsın. Bebek telsizleri bu dönemde bebek ile anne ve baba ayrı odalarda yatacağı için bebeğin ağlama sesini rahatlıkla duymak ve kontrolünü sağlamak daha rahat olur.

Bebek Yatakları
BÜYÜYEBİLEN YATAKLAR TERCİHLERİNİZDEN OLABİLİR

İlk 6-9 ay dan sonra bebekler rahatlıkla sağa sola dönebilir ve yatağın içinde yatış seklinden oturma şekline da geçebilirler. Bu yüzden bebek geliştikçe bebeğin boyutuyla uyumlu olacak bir şekilde yatak da büyütülmelidir. Yatak üzerindeki komodinlerin kaldırılması ile büyütülen yataklar bir seçenek olabilir. Yatağın yan tarafında, bebeğin düşmesini engelleyen korkuluklar olmalıdır. Fakat bu korkuluklar bebeğin zarar görmeyeceği cinste metaller olması gerekmektedir. Aynı zamanda bebeğinizi bu korkuluklardan korumak için nevresimi ile birlikte satışa sunulan beşikleri tercih edebilirsiniz.

ALERJİK BEBEKLER İÇİN ELYAF
Bebeğinizin yorganında veya tarağında kullanacağınız her türlü materyal pamuk içerikli olmalıdır. Eğer ev tozu alerjisine olan bir bebeğiniz varsa, kesinlikle yün içerikli yorga ve yataktan uzak durmalısınız. Yün yorganlarda mayt denilen ev tozu akarları bol bulunur ve çocukta öksürüğe neden olabilir.

ASILAN OYUNCAK VE TÜLLER TEHLİKE GETİREBİLİR
Bebeğinizin yatağını daha cici bir görünüme bürümek veya yaz aylarında oluşan sineklerden korumak amacıyla yatak üstüne ya da yanına asılabilen tüller 0 ila 1 yaşta ki bebekler için tehlike oluşturabilir. Çocuklar bu yaşlarda oturmaya başlayacağı için bu tüllere elleriyle uzanarak üstüne düşürebilir ve bu ise solunum sıkıntısına neden olabilir. Yatak üzerine asılan, dönence denilin oyuncakların da kaliteli materyallerden yapılmalı ve düşmeyecek bir şekilde duvara veya yatak karyolasına mutlaka sabitlenmiş olması da gerekir. Düşmesi halinde, hem nefes alamama sıkıntısı yaratabilir.

Bebek odası nasıl hazırlanır konumuzu da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın