Bebek Giysileri Nasıl Yıkanmalıdır?

Bebek giysileri yıkanmasında ilk olarak bakmak gereken yer bebek kıyafetlerinde bulunan yıkama öneri etiketleridir. Bu kısımda kıyafetin kaç derece ve hangi konumda yıkamanız gerektiği yazmaktadır. Bu konuda bebeğin kıyafetleri, bebeğin cildiye direk olarak temas etmesinden dolayı çok önemlidir. Özellikle yeni doğmuş bebeklerin cildi son derece hassas olmasından dolayı, hijyenik koşullarda ve uygun biçimde yıkamak ve kullanmak gerekmektedir.

Yeni doğan bebeklerde vücudu zararlı etkilerden koruyabilen yararlı organizmalar bulunmaz. Ph değerleri normal insanda 5,5 olurken bebeklerde 6,8dir. Bununla brikte deriyi örten keratin dediğimiz tabaka da tam olarak gelişmemiştir. 2.ay sonrasında bu tabaka gelişmeye başlar. Bu nedenle bebekler normal insanlara göre daha çabuk mikroplara maruz kalabilir ve hastalanabilir.

Cilde temas eden kıyafetlerin temizliği, ısı derecesi ile birlikte, kullanılacak olan deterjan, cilt kremi, şampuan ve yumuşatıcılar hatta ıslak mendiller dahi özenle seçilerek kullanılmalıdır. Alerjisi olan bebeklerde ise konu daha özenli takip edilmelidir. Astım, alerjik cilt dökümleri gibi rahatsızlıklar aile bireylerinde bulunuyorsa bebekte de alerjik bir yapı olma olasılığı yüksektir. Zamanla kıyafetler bebeğin ne kadar hassas olduğunu ortaya koyacak şekilde belirtiler gösterebilir.

bebek kıyafeti yıkama

Giysileri Yıkarken Dikkat

Kıyafetlerin üretimi ve boyama esnaları boyunca kimyasallar yardımcı olmuştur. Bu kimyasallardan korunmak amacıyla yeni alınan giysileri kullanmadan önce yıkamak faydalı olacaktır. Buna bağlı olarak giysi etiketlerinde yer alan önerileri dikkate alarak hareket etmek önemlidir ve naftalin tarzı kimyasal kıyafet koruyucuları kullanmaktan kaçının. Çamaşır yıkarken bebek kıyafetleri küçük olacağından dolayı çamaşır filesi almanız faydalı olabilir. Yıkama öncesinde lekenin cinsini belirleyerek yıkama programı açmak kıyafet açısından önemlidir. Kurumuş, sertleşmiş, ek gıda ya da dışkı bulaşmış kıyafetleri makineye atmadan önce fırça ile çıkarmanız, bu lekelerin ve kaldığı taktirde bebek cildine zarar verecek maddelerin tamamen çıkmasında yardımcı olacaktır. Bir miktar ılık su yardımı ile bu lekeleri temizlemek için yarım saat yeterli olacaktır.

Özelikle bebeğin üst kıyafetleri ile bez bölgesinde kullandığınız giysileri ayrı yıkamaya özen gösterin. Marka etiketleri de bebeğin cildini tahriş edebileceğinden dolayı kesmeniz bebeği rahatlatacaktır. Kıyafetler üzerinde deterjan parçaları kalmaması için 2 defa durulama yapabilirsiniz. Makineyi sürekli düşük ayarda çalıştırmak, içerisinde mikrop oluşumlarına neden olabilir ve bebek için risk oluşturabilir. Etikette yer alan en yüksek derecede yıkama yapmanız, durulamaları artırmanız, makinenize düzenli olarak bakım yaptırmanız faydalı olacaktır.

Yıkanırken temizlenen elbiseler kurulama esnasında tekrar çamaşırlara bulaşabilir. Kurutmak için açık alan kullanmanız, balkonu tercih etmeniz gerekirken kurutma makinesi de faydalı olacaktır. Aileler kurutma makineleri hakkında bebek kıyafetlerine zarar vereceğini düşünseler de azaltılmış ısı derecesi ve taze bir koku ile kurutma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bebekte alerji ve benzeri bir durum yoksa özel üretilmiş deterjanlar ve kişisel seçimin ile rahat ve ferah bir koku ile yıkayabilirsiniz.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın