Bebek Bezi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek bezi seçimi denince aklımıza iki tür bez gelmektedir. Bunlardan ilki tek seferlik kullanıldıktan sonra atılan hazır bezlerken, diğeri yıkandıktan sonra tekrar kullanılabilen bezlerdir. Rahatlık yönünden elbette hazır bezler tercih edilmektedir.  Bunun sebebi de kullanıldıktan sonra atılıyor olmasıdır. Hazır bezler farklı boylarda ve kalınlıkta üretilmektedir.  Kenarlarındaki yapışkanlı bantlar ile en tecrübesiz anneler dahi bu bezleri kullanırken zorluk çekmez.  Her ne kadar kullanımı kolay olsa da tekrar yıkanan bez kullananlara oranla hazır bez kullanan bebeklerde pişik riski daha çok görülmektedir. Yeni doğan bebeklerin ciltleri oldukça hassastır Bu sebeple onlar için en uygun olan bezin seçimi önemlidir. Bebek bezi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

bebek bezi seçmek

Öncelikle bebeğiniz için alacağınız bezin, hijyenik olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü bez, bebeğinizin cildi ile temas halinde olacak ve bez bölgesinin de özellikle mikroplara karşı olan hassasiyeti de düşünüldüğünde hijyen oldukça önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bez seçiminde mutlaka el değmeden üretilmiş olan ürünleri satın alın.  Bez seçiminde dikkat etmeniz gereken ikinci nokta ise bezin, bebeğinizin kilosuna uygun olup olmadığıdır. Bebek bezlerinin ambalajlarının üzerinde kilogram aralığı belirtilmektedir. Bebeğinize uygun olan kg aralığının altında ya da üstünde bir bez almanız halinde bezin sızdırma yapması kaçınılmaz olacaktır. Bu durumda bebeklerde cildin tahriş olmasına ve pişik sorununa neden olur.  Hemen hemen tüm bebek bezlerinin dış görünümleri birbirine benzese de sıvıyı emerek, içinde hapseden bezin iç bölümü, bebek bezlerinin emme gücünü belirlemektedir. Bebek bezinin emme gücünün yüksek olması, bebeklerin daha uzun süreler altlarının kuru kalmasında etkilidir. Bu durumda daha geç bez değiştirmeye sebep olur. Emme gücü kuvvetli olan bezler hem ekonomik hem de sağlıklı bir seçimdir. İdeal olan bebek bezleri yeni doğanlar için 2 ya da 3 saat koruma sağlarken, daha sonraları ise 3 ya da 4 saat kadar koruma sağlayabilir.

Bebek bezinde sızmaların olmaması ve bebeğin de rahat hissetmesi için bezin, bebeğin boyuna, kilosuna ve bacak yapısına göre üretilmiş olması önemlidir. Yan bantlar için geçerli olan bu kural dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Yan bantların tekrar tekrar açılıp kapatılabilme özelliğinin bulunması gerekir.  Bebek bezinin ergonomik olup olmadığına mutlaka bakılmalıdır. Bebek bezi üzerinde sevimli figürlerin bulunması da diğer bir detaydır. Çünkü zamanla büyüyen bebekler, bu figürleri anlamaya başlarlar. Bu durum da bebeğin bezini benimsemesine ve bezini çıkarmamasına yardımcı olur. Bebek bezi seçerken yukarıda belirttiğimiz noktalara dikkat edildiğinde bebeğiniz de siz de rahat dersiniz. Tüm bu noktalara dikkat etmenize rağmen bebeğinizde pişik gibi sorunların oluşması halinde mutlaka bir doktora danışarak, doktor tavsiyesine göre bebeğiniz için sağlıklı bir bez kullanmaya dikkat edin.

 

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın