Bebeğin Boğazına Süt Kaçarsa Ne Yapılmalı?

Yeni doğan bebeklerde bu tarz problemler görülmesi gayet doğaldır. Beslenme sırasında emme zorluğu, boğazına süt kaçma, yutma güçlüğü gibi şikâyetler mutlaka olabilir. Bu gibi durumlarda sakin olmak ve dikkatle yaklaşmak gerekmektedir. Genellikle yatarken beslenen bebeklerde sütün boğaza, soluk borusuna ya da yutma sıkıntısı çekmesi anneden emdiği sütü anlık olarak ayarlamamasından dolayıdır.

Yutma refleksi tam olarak gelişmemiş olan bebekler, annesini emdikçe bu kasları da gelişecektir. Boğaza süt kaçması da bu durumlarda çok sık rastlanabilen bir problemdir. Yutma refleksinin gelişmemiş olması nedeniyle emilen süt akciğere kaçabilir. Memeyi emen bebek burnundan soluk alacağı için yemek ve nefes borusu kapağının açılması ve akciğere süt kaçma durumu yaşanabilir. Bu durumda bebeğin bulunduğu emme pozisyonundan kaldırılarak yüz üstü bir şekle getirilmesi gerekmektedir. Sırtına hafif şekilde vurarak, sütün çıkmasını sağlayabilirsiniz.

İlk birkaç ay içinde görülebilen bu problem daha sonra normale dönmeye başlar. Genzine süt kaçan bebeklerin bir diğer faktörü de dakikada çok nefes almasına bağlıdır. Yetişkin bir insan 1 dakika içinde 20 defa nefes alıp verirken bebeklerde bu sayı 40a çıkmaktadır. Büyüyen bebek nefes kontrolünü de yaparak bu sayıyı normale düşürebilir. Yapılan müdahale sonrası sütün çıkmaması, olası bir nefessiz kalma durumu yaşanırsa en yakın acile başvurulması gerekmektedir.

bebeğin genzine süt kaçması

Üç Yaşına Kadar Dikkat

Bebek büyüdükçe yaşanan bu tarz riskler azalacaktır. Özellikle ağız doluyken hapşırma ve gülme gibi refleksler riski artıran durumlardır. Tıkanma ve boğulma olayları yapılan araştırma ve bebeğin gelişimine göre 3 yaşına kadar görülmektedir. Soluk borusunu tam olarak tıkayacak bir besin nefes alıp vermeyi engeller. Çocuk morarabilir ve çırpınmaya başlar. Bu rahatsızlıklar bebeğin ölümüne yol açabilecek kadar tehlikeli olabilir bu nedenle bebeğin 4 yaşına girene kadar soluk borusunu tıkayacak besinler almamasına dikkat edilmelidir.

Özellikle kuruyemişler, üzüm ve mısır gibi besinler, sert, çiğ ve benzeri meyveler, top şeklinde orta ve küçük olan şekerler, pastil ve bebek boğazı için oldukça büyük sayılabilecek bazı ilaçlar dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Başlangıç esnasında anlaşılmayan ancak su içildikçe büyüyebilen besinler zamanla sorun çıkarabilir. Yiyecekler ile birlikte özellikle son dönemde en çok karşılaşılan olay madeni paranın boğaza kaçması. Bununla birlikte saat pili, düğme, boncuk ve benzeri maddeler en sık karşılaşılan durumlar arasındadır.

Bu madde ve besinler özellikle 3-4 yaşına kadar verilmemeli, bebek zaman zaman yalnız kalıyorsa etrafından uzak yerlerde bulunmalıdır. Bebekler henüz algılama yeteneği olmadığı için neyin yenebilir olduğunu ısırmaya ya da emmeye çalışarak ve ağızlarına atarak öğrenmeyi denerler. Bunun sonucunda ciddi riskler ortaya çıkabilir. Siz evde yokken ya da mutfakta yemek yaparken oyuncak parçalarından ya da bahsedilen özellikle renkli, göz alıcı maddeler bebek için fark edilmesi daha kolay ve riski daha büyük olanlardır.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın