Bakıcı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Ebeveynler bakıcı konusunda son derece dikkatli olmalıdır. Bebeğin gelişimi ve ilk esnada kişiliğini oturtması için bakıcı seçimi özenle yapılmalıdır. Bazı durumlarda aile büyüklerinden yardım alınsa da bu süre uzun olacağı için bir gün bakıcı gerekebilir. Bu durumlarda bakıcının gerçekten uygun olduğuna, bebek bakımı konularında bilgili olduğuna emin olunmalıdır.

Bakıcı olacak kişinin sadece çocuk bakımı mı yoksa ev temizliği gibi konularda da yardımcı olabilecek biri mi aranıyor öncelikle bu konu netleştirilmelidir. Bebeğe kendi evinizde bakması faydalı olacaktır. Bebeğin kendi evinden, sağlığa uygun açıdan da önem taşıyan oyuncaklarını bireysel kullanması gerekecek, kendini güvende hissederek büyümesi amaçlanmalıdır. Bakıcının yatılı kalması mecburi değilse akşamları evine dönmesi, bebekle işten gelen anne babanın ilgilenmesi önemli olacaktır. Bakıcı konusunda kaç yaşında ve ne kadar deneyimli olması isteniyorsa anne baba tarafından belirlenerek görüşmeler buna uygun olarak yapılmalıdır.

Ailelerin bakıcı ararken aradığı koşullar için; sevecen ve sevgisini gösteren, sabırlı olabilen, bebekle oynamaktan hoşlanan, temiz ve hijyene özen gösteren, güler yüzlü, bebekle birlikte birkaç işi takip edebilen, kişisel aile sorunları olmayan, eli çabuk ve sorumluluk sahibi olan, yeniliğe açık ve sabit fikirli olmayan, bebeğe bakmasını etkileyecek bir engeli ya da rahatsızlığı olmayan ve özellikle sigara alkol kullanmayan bir bakıcı bulunmalıdır.

çocuk bakıcısı

Bakıcı ile Görüşme

Karar verilmeden önce mümkün olduğu kadar çok adayla görüşmek faydalı olabilir. Daha önceki işleri ile ilgili sorular sormak, çocuk bakımı konusunda bilgiler almak sizin için önemlidir. Görüşmelerin bir kısmında bebeğinde bulunması ve iletişimleri takip edilebilir. Bakıcının sık değişmesi çocuğu rahatsız edebilen bir durumdur. Bu nedenle bakıcılar ile görüşme esnasında ileriye dönük düşünmek önemlidir. Çocuklar bakıcısı ile duygusal bir bağ kurar. Sık bakıcı değişmesi çocukları olumsuz etkiler ve her defasında yeni birine alışmak hem bebek için hem de anne baba için yıpratıcı bir dönem geçirmelerine neden olur.

Bakıcının Deneme Süresi

Bakıcının bebek ile olan iletişimi gözlemlenebilir ve mümkün olduğunda beklentilerin net olarak anlatılması, bebeğin bilinen farklı yönlerinin aktarılması sonunda bir karar verilebilir. Bu süre içinde ev kurallarından bahsedilir ve çocuğun rutin işleri, izlediği tv programları, istenmeyen davranışları ve acil durumlarda yapılması gereken, aranması gereken kişilerden bahsedilmelidir. Karar sonrasında günün belirli saatlerinde evden ayrılarak bakıcı ile bebeğin alışması, bakıcı beceresinin anlaşılması ve kapasitesi, beklentilerin karşılanması ve bakıcının kendi evinde gibi rahat etmesini sağlanması önemlidir.

Çalışan bir anne olmanıza rağmen bebeğinize mümkün olduğunda zaman ayırmanız, bebeğinizin bakıcı ve anne arasında farkı anlamasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte bebek bakıcısına duyduğu bağ ile size duyduğu sevgi arasındaki fark belli olacaktır. Bebeğin bakıcıya bırakılması ve ardından akşam tekrar sizinle zaman geçirmesi, onun bu farkı anlamasından dolayı daha keyifli olabilmektedir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın