Alerji Testleri Nasıl Yapılır?

Alerji hastalığının teşhisini koymak ve gereken tedavinin uygulanması için yapılması gereken testlerdir. Alerji testleri ile hangi alerjenlerden korunmanız gerektiğini öğrenmeniz mümkün hale gelmiştir. Alerji testleri vücudumuzun hangi besinlere karşı reaksiyon gösterdiğini anlamamız için yapılmaktadır. Bir besin tüketildiğinde ciltte kaşınma, kızarıklık, ciltte kabarma, lekeler ve halsizlik meydana geliyorsa o besine karşı alerji olma ihtimali oldukça yüksektir. Ancak hangi besine karşı alerji olduğunu anlamanın en sağlıklı yolu alerji testi yaptırmaktır. Tamamen ağrısız bir şekilde yapılan alerji testi uygulamasında, alerjen maddeler deri üzerine sürülürler. Alerjen maddenin deri üzerine sürülmesi ve geçen 15 dakika sonrasında hangi bölge kızarıyor ise kişinin o maddeye alerji var demektir. Alerji testi alerjik hastalığın teşhisini koymak, hastalığın ilerlemesini önlemek ve tedaviye yardımcı olmak amacı ile yapılmaktadır. Alerji testleri sonucunun doğru değerlendirilmesi hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden özellikle çocuklar için uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Alerji testleri daha güvenilir sonuçlar elde edileceğinden ciltten yapılması tavsiye edilir. Kandan da alerji testi yapılabilmektedir. Cilt yüzeyinden yapılacak alerji testleri daha sağlıklı ve daha ayrıntılı sonuçlar vereceğinden doğru tedavi yapılması için en çok tercih edilen yöntem olmaktadır. Hangi maddeye alerji olduğunun saptanması hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Özellikle çocuklarda bu işlem daha hassas olduğundan daha dikkatli davranılmalıdır. Alerji testleri sonucunda tedavi süresi de yine oldukça önem taşımaktadır. Bu nedenle test doğru kişilere yaptırılmalıdır.

alerji testi resmi

EPİDERMAL alerji testleri; Alerji sıkıntısı ile doktora başvuran hastalara en sık uygulanan alerji testi olarak karşımıza çıkmaktadır. Besin maddesi ve arı alerjisi gibi alerjilerin belirlenmesin de yoğun olarak kullanılmaktadır. Test uygulanmadan önce hastaya birtakım ilaçlar kullandırılır daha sonra alerjen madde deri üzerinde kalem ile işaretlenip madde derinin üstüne sürülür. Kalem ile işaretlenen bölgelere alerjen madde damlatılır ve yüzeysel çizikler atılır. 15 – 20 dakika içerisinde alerjen maddenin olduğu alan kızaracaktır. Bu işlem sırasın da hiçbir ağrı ve sancı hissedilmez.

Yama testleri; metal, kimyasal ve egzama teşhislerinde kullanılan alerji testidir. Duyarlaştırıcıların yerleştirildiği bir bant sırt bölgesine yapıştırılır. Bu bant sırtta 48 saat kadar kalır. Geçen zaman sonunda hastanın duyarlı olduğu bölgeler kızarır ve kabarır.

Çocuklarda Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Çocuklarda alerji testi uygulaması için çocuk alerji uzmanları mevcuttur. Çocuklarda yetişkinlerden farklı bir alerji testi uygulandığından, çocuklarda alerji testi uzmanlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Test sonuçlarının doğru değerlendirilmesi tedavi yolunda da büyük önem taşımaktadır. Vücut yapısı yetişkinlerden daha hassan olan bebeklerde de alerji testi uygulaması gerçekleşebilmektedir. Bebekler 15 dakika süren alerji testi uygulaması süresinde hiçbir acı ve ağrı hissetmezler. Çocuklarda alerji testleri cilt yüzeyine uygulanmaktadır. 2 aylık çocuklara bile uygulanabilmektedir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın