ALS Hastalığı Nedir?

Bir kova buz kampanyası ile ALS hastalığının adını sıkça duyar olduk.  Bir sinir sistemi hastalığı olan ALS hastalığının açılımı ise Amiyotrofik Lateral Skleroz ‘dur. Omurilikte kasları besleyen sinirlerin bulunduğu bölgeyi etkiler. Bu bölgede ise hastalık yüzünden sağlıklı sinirler yerine sertleşmiş ve hasarlı doku gelişir. Bunun sonucu olarak da kaslar gelişemez ve git gide küçülür. Hastalığın beyindeki ve omurilikteki motor nöronlara zarar vermesiyle nefes almak, yürümek ve en basitinden gündelik hareketler zorlaşır ve hastalık hastayı günden güne felç ederek ilerler. ALS hastalığı motor nöronları yok olasına sebep olarak beynin kaslarla iletişimi bozar bundan dolayı kaslar çalışamaz. Daha da ileri evrelerinde dahi hastaları görme, duyma, koku alma ve dokunma hislerini kaybetmezler. Bu hastalık duyularla alakalı olan sinirleri etkilemez. Küçük yaşlarda yani çocuklarda rastlanma oranı oldukça düşüktür. En fazla 40 ile 70 yaşları arasında ortaya çıktığı görülüyor. Çoğu hastalarda ALS hastalığının neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Bazıları kalıtımsal yönden bu hastalığa yakalanmış olabilir ancak bu yüzden olma ihtimali oldukça düşüktür. Beyinde ki kimyasal dengesizlik ya da bağışıklık sisteminde ki sorunlar bu hastalığa yol açıyor olabilir. Sigara içenlerde ve çalışma ortamında kurşun gibi metal ve çeşitli kimyasallara maruz kalanlarda olma ihtimalinin artığı biliniyor.

als makina

ALS Nasıl Teşhis ve Tedavi Edilir?

Hastadan hastaya nedenleri ya da seyri farklılık gösterebilir. Her hastada aynı şekilde başlamaz ya da aynı şekilde devam etmez. Genellikle kol ve bacaklarda güçsüzlük ya da halsizlik ilk belirtileri arasında yer alıyor. Sık sık düşmek, kramp girmesi, konuşmada zorlanma bir şeyleri sürekli düşürmek de diğer belirtiler arasında. Hastalık ilerledikçe yemek yemede hatta nefes almada zorlanma meydana gelebilir ancak bunlar tamamen kaybolmaz. ALS hastalığının şu an için bilinen önleyici ya da iyileştirici bir hastalığı yoktur. Kontrol altına almak ya da yavaşlatmak için ilaç tedavisi ya da fizik tedavi uygulanabilir. Hastalara genellikle 3 ila 5 yıl yaşama süresi biçilmesine rağmen 10 yıla kadar yaşayanlarda mevcuttur. Hasta yakınlarının ise sabırlı, şefkatli ve özenli davranmaları bu aşamada çok önemlidir. Duygusal durum değişikliği için hem hastalara hem de ailelere psikiyatrik destek sağlanmaktadır, konuşma problemleri için ise konuşma terapisti ile birlikte tedavi görülmektedir. ALS nadir bir hastalıktır. Klinik bulguları; kas güçsüzlüğü eller kollar bacakların bir ya da daha fazlasında yürümede ve merdiven çıkmada zorluk, giyinirken güçsüzlük, kas krampları, kalın sesle konuşma sesleri çıkarmada zorluk. Kontrolüz ağlama ya da gülme nöbetleri bulgular arasında. Maalesef ki tamamen önleyen bir tedavi süreci yoktur ilaç tedavisi ya da yukarıda değinildiği gibi destek tedavileri verilmektedir. Bura da hastaya ve aileye büyük rol düşmektedir.  Sabır gerektiren bir süreçtir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın