Porselen Makyaj Nedir ve Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde çeşitli makyaj yöntemlerine olan ilgi artmaktadır. Makyaj yöntemleri farklılaştıkça bayanlar için güzelleşmek bir hayli zahmetli olmaya başladı. Kadınlar toplum içerisinde sürekli olarak güzel görünmeyi ve bunun için de ince dokunuşlar ile makyaj yapmayı ister. Yapılacak olan makyaj kişiden kişiye farklılık gösterebilirken her ten ve her cilt için farklı yöntemler uygulanmalıdır. Yüz çeşitleri, ten rengi, boy ve kilo yapmanız gereken makyajı etkileyebilecek faktörlerden sadece bir kaçı. Makyaj yöntemleri arasında popüleritesi yüksek olan porselen makyaj da yer alıyor. Porselen makyaj ile normal makyaj ile yapılamayacak durumları gerçekleştirmek mümkündür. Bu güzellik yönteminin en önemli özelliği yapılan makyajın kalıcı makyaj olmasıdır. Bunun yanı sıra mükemmel güzelliği sade bir görünüm ile sağlayabilirsiniz. Normal yapılan makyaj yöntemleri daha şık ve şatafatlı dururken, porselen yöntemi donuk görünüme sahiptir. Ünlüler ve ekran karşısında olan kişilere daha uygundur.

Porselen makyaj nasıl yapılır?

Günlük hayatta yapılan makyajda hafif bir pudra kullanılırken porselen makyaj yapımı esnasında sert pudralar tercih edilir. Bu sert pudranın diğer ismi taş pudradır. Taş pudra su ile karıştırılarak kullanılır ve tek başına kullanımı uygun değildir. Yüz lekeleri çözümleri arasında da yer alan porselen makyaj, üstün kapatma özelliği ile sivilce izlerini kapatır. Porselen makyaj yapılırken kullanılan göz farları da günlük makyajlara göre farklıdır. Cilt problemleri yaşamadığınız taktirde porselen makyaj göz farlarını kullanmanız tavsiye olunmaz. Fakat Youtube veya bir televizyon kanalında sürekli ekran karşısında olma gibi durumunuz var ise porselen göz farlarını tercih edebilirsiniz.

Porselen makyaj yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Dikkat edilmesi gereken birkaç detay bulunmaktadır. Bu detayları doğru uygulamanız doğrultusunda makyajınız yüzünüze tam oturacaktır ve kusursuz görünüme sahip olabileceksiniz. Günlük makyaj yapılırken fondöten ve pudra renklerinin birbirine denk renkler olmasına özen gösterilir. Bu durum porselen makyaj yapılırken de aynen geçerlidir. Pudra rengi ile fondöten rengi birbiriyle uyumlu olmaz ise makyajınız yüzünüzde yapay görünüm oluşturacaktır.

Renksiz pudrayı cildinize uyguladıktan sonra cildiniz makyaja hazır duruma gelecektir. Ardından kapatıcı yardımı uygulamalısınız. Bundan sonra ise daha alımlı ve çekici görünebilmek için kısmi yerleri aydınlatıp kısmi yerleri karartmanız gerekecektir. Bu gölgeler yüz yapısına göre farklılık gösterebildiği için kesin bir şey söylemek mümkün değildir.

 

Genelde düğün, balo, akşam yemeği veya farklı bir özel gün için porselen makyaj yaptırılıyor. Fakat porselen makyajı yaptırırken en önemli kriter, uzman ve daha önce referanslarını gördüğünüz bir güzellik merkezi tarafından bu işlemi yaptırmanızdır. Aksi taktirde hazırlandığınız özel gününüz kötü geçebilir, hatta kötü göründüğünüz için katılmaktan vazgeçebilirsiniz de. Makyajınız yapılırken saç tasarımınızı güzellik merkezinizdeki uzmana bırakmanız daha iyi olacaktır. Kafanızda daha önceden kesinlikle bu olmalı diye belirlediğiniz bir saç tasarımı yoksa bırakın uzman size en güzel görünümü versin.

Porselen makyaj nerede yapılmalı?

Porselen makyaj günlük makyaj gibi istediğiniz zaman düzeltilebilecek bir yapıda değildir. Aynı zaman da bu makyajı ara ara tazelemek de mümkün değildir. Gittiğiniz mekan-organizasyon-düğün kapalı alanda ise makyajınız kapalı alanda, açık bir yere gidiyorsanız makyajınız açık bir mekanda yapılmalıdır. Çünkü yüzünüze vuran ışık yoğunluğu açık ve kapalı mekanlarda farklıdır. Açık mekana gidecekseniz ve makyajınız kapalı bir alanda yapıldıysa, makyajınız muhtemelen daha açık tonlarda yapılacaktır. Açık mekanda da yüzünüze vuran ışık yüzünüzü daha da parlatacaktır. Dolayısıyla makyajınızı çok yapay bir görünüm kazanacaktır.

Günlük kullanıma uygun mu?

Hem cildinize uygulaması hem de cildinizden temizlemesi zor olan porselen makyaj, titizlikle yapılmalı titizlikle yüzünüzden arındırılmalıdır. Cildiniz hassas bir yapıya sahipse zorlanacağınızı söyleyebiliriz. Günlük makyaj yerine porselen makyaj yapılması sakıncalı ve gereksizdir. Cildinize bir hayli ağırlık katacağı gibi sağlıklı da değildir.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın