Yüz Dolgusu Nedir?

Yüz dolgusu ilerleyen yaşla birlikte yaşlanan, kırışan ve canlılığını bitirmiş veya yara izlerinden dolayı çukurlaşmış yüzlere yapılan estetik bir operasyondur. İnce dudakları belirginleştirmek veya yanaklara dolgunluk vermek için de yapılan yüz dolgusu basit, ağrısız ve olumlu sonuçlar veren bir işlemdir.

Yüz Dolgusu Niçin Yapılır?

İlerleyen yaş veya çevresel etmenlerden dolayı ciltteki elastik lif, kolajen lif, yağ tabakası ve hyaluronik asit gibi maddelerin azalmasına bağlı olarak ciltte görülen kırışıklık veya sarkmalar ortaya çıkmaktadır. Bu kırışıklıklar özellikle göz çevresi, dudak ve dudak kenarları, alın, çene ve boyun bölgelerinde belirgin şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu kırışıklık veya sarkmaları yok etmek için yüzde ihtiyaç duyulan bölgelere cilt ile uyumlu yapay maddeler veya hastanın kendi yağ veya deri dokusu ile dolgu işlemi yapılmaktadır. Böylece cilt daha genç ve enerjik bir görünüm kazanır.

Yüz Dolgusu Resmi

Aynı şekilde ince dudakları dolgun göstermek amacıyla dudak dolgunlaştırma işlemi de yapılmaktadır. Yüz dolgusu bunların yanı sıra ciltteki çukurlaşmaları ve yara izlerine bağlı olan görüntüyü de ortadan kaldırmayı amaçlar.

Yüz Dolgusu Nasıl Yapılır?

Yüz dolgusu yaptırmak isteyenler en çok yüz dolgusu nasıl yapılır diye sormaktadır. Yüz dolgusu yukarıda saydığımız dolgu maddelerinin mikro iğneler ile hedef bölgeye enjekte edilmesiyle yapılır. Yaklaşık yarım saat süren bu işlem tamamen acısızdır ve ameliyat sonrası sonuçlar hemen görülür. Ameliyatın ardından hasta normal yaşantısına devam edebilir.

Yüz Dolgusu Kalıcı Mıdır?

Yüz dolgusu kalıcı mıdır sorusunun net bir yanıtı yoktur; kalıcılık kişiden kişiye değişebilir. Çevresel etmenlerin, kişinin fiziki özelliklerin rol oynadığı bir süreçten bahsediyoruz; ancak ortalama bir süre verecek olursak bu 8 ila 18 ay arasında değişmektedir. Dolgunun tekrarlanmasının kalıcılık üzerinde olumlu etkilerinin olduğu da kanıtlanmıştır. Yani uygun aralıklarla işlemi tekrarlatabilirsiniz.

Yüz Dolgusu Sonrası

Ameliyat sonrası süreç belirttiğimiz gibi basittir. Bazen iğne yerlerinde kızarıklık veya morluklar görülse de 2-3 gün içinde bunlar yok olur. Ameliyatı takip eden 2 gün boyunca ağır sporlardan, sıcak banyodan uzak durulmalıdır. Sırt üstü yatmaya özen gösterilmeli, mümkünse buz uygulaması yapılmalıdır.

 

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın