Yüz Dolgusu İşlemi Ne Kadar Sürer? Kalıcı Mıdır? Botoks ile Farkı Nedir?

Yüz dolgusu işlemi ne kadar sürer? Kalıcığı ne kadardır?

Yüz dolgusu uygulamaları genellikle hyaluronik asit içerikli ürünler ile yapılan uygulamalardır. Buradaki amaç deride kaybedilen kolajenin yerine konmasıdır. Bu şekilde yüzdeki düşüklükler yükseltilerek yüzde toparlanma, gençleşme sağlamak amacıyla yapılır. Günümüzde hyaluronik asit dışı yarı kalıcı denilen dolgular da geliştirildi. Ancak eskiden kullanılan silikon, kolajen gibi yan etki riski yüksek dolgular artık kullanılmıyor. Bu iş ile uğraşan uzman hekimler öncelikle hastanın güvenliğini ön planda tutarlar. Yarı kalıcı dolguların 8-12 ay arasında kalıcılığı söz konusudur.

Yan etki olarak beklenilen pek bir durumu yoktur. Tabi uygulama sonrası küçük morluklar, biraz şişlikler görülebilir. Ama sonrasında çok ciddi bir yan etki görülmemektedir. Özellikle hyaluronik asit dolgularda yan etki hiç beklenmez. Bu arada yüz dolgusu uygulaması oldukça kolay bir uygulamadır. Yaklaşık 15-20 dakika kadar sürmektedir. Dolgu sonrası ciddi bir ağrı hissedilmez. Uygulama sonrasında günlük hayata hemen dönülebilir. Uygulamanın hemen sonrasında hafif kızarıklıklar olabilir. Ama o kızarıklıklar da 15 dakika içerisinde kaybolurlar.

Yüz dolgusu dışarıdan belli olur mu?

Yüz gençleştirme işlerinde doğal görünüm elde etmek kesinlikle mümkündür. Aslında bütün dünyada önerilen yapılan bütün kozmetik işlemlerde doğallığın dışına çıkılmaması şeklindedir. Hekimler de bu yönde doğallıktan asla taviz vermezler. Doğallık için hekimlere özel ders verilmektedir. İşlem yaptıracağınız hekimin bu dersi mutlaka almış olması gerekir. İşlem sonrasında hafif çizgilerin kalması, hafif çöküklüklerin kalması bu işlemin doğallığının gereğidir. Dümdüz, çok aşırı parlak ve hiç çizgisiz görüntü özellikle yaş ilerledikçe insanları doğallıktan çok uzaklaştırır. Bu da doğru bir izlenim yaratmaz.

Botoks ve dolgu arasındaki fark nedir?

Botoks ve dolgu günümüzde çok yaygın işlemlerdir. Ancak bunların farkı birçok kişi tarafından bilinmiyor. Bunlar aslında birbirinden çok farklı amaçlar ile kullanılır. Botoks denilen üründe, kasın kasılmasını engelleyen bir madde verilir. Bu madde deri altındaki kasların içerisine uygulanır. Bu şekilde kasların kasılması engellenerek, çizgilerin oluşması önlenir. O nedenle botoks daha çok üst yüz (kaş arası, alın, göz kenarı) kırışıklıklarında uygulanır.

Dolgu ise tam tersi volume kaybının yerine konulduğu ürünler için kullanılır. Bu uygulama ise alt yüz (dudak çevresi, elmacık kemiği) bölgesine uygulanır. Bu ürünler genellikle hyaluronik asit içerir. Hasta hekime gittiğinde, hekim tarafından nelere ihtiyacı olduğu kendisine söylenir. Botoks mu dolgu mu yoksa ikisi bir arada mı yapılmalı bunun bilgisi hastaya verilir. Tabi ki hasta da rahatsız olduğu kısımları hekimine açıkça ve net bir şekilde hekimine söylemesi gerekir. En olumlu sonucu elde etmek açısından uygulama öncesinde hekim ile her konu görüşülmelidir. Aklınızda sorular ile uygulamaya girmemelisiniz.

Bu uygulamalar çok basit ve çok kolay gibi görünmekle birlikte kesinlikle çok yoğun eğitim gerektiren uygulamalardır. O nedenle bu işlemlerin kesinlikle plastik cerrah veya dermatolog tarafından yapılması gerekir. Çünkü dermatologlar ve plastik cerrahlar her sene bu işlerin eğitimini defalarca alırlar.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın