Saç Kepeklenmesi Nasıl Önlenir?

Saç kepeklenmesi hemen hemen her insanda bulunmakta olup her ne kadar saç temizliğine önem verilse de saçlarda kirli bir görüntü meydana getirmekte olup saçların bakımsız ve sağlıksız görünmesine sebep olmaktadır. Saç kepeklenmesi mevsim geçişleri, bazı ilaçların kullanımı, belirli rahatsızlıklar ya da saçların düzenli temizliğinin sağlanmamasından kaynaklı meydana gelmekte olup bazı durumlarda kullanılan saç bakım ürünlerinden de kaynaklı meydana gelmektedir. Saç kepeklenmesi sebepleri arasında kullanılan saç bakım ürünlerinden kaynaklı ise o ürünlerin kullanımı bırakılarak bu duruma çözüm getirilebileceği gibi bu durumlar dışında da sürekli olarak saç kepeklenmesi problemi yaşayan kişiler cilt doktoruna giderek bu sorunun nedenini bulacak tahlil ve tetkileri yaptırarak doktorun vereceği ilaçlar ile bu sorunu çözüme kavuşturabilirler. Saç kepeklenmesi asıl sebep olarak kafa derisinin kurumasından kaynaklı meydana gelen en üst tabaka derinin kuruyarak dökülmesidir. gerek verdiği görünüm gerek ise yarattığı kaşıntı, kızarıklık gibi sorunlardan kaynaklı oldukça rahatsızlık veren saç kepeklenmesini çözmek için evde yapılabilecek bazı durumlar söz konusudur.

Saç kepeklenme problemi yaşayan kişiler öncelikle şampuanlarına dikkat ederek kullandıkları şampuandan kaynaklı saç kepeklenmesi sorunu yaşıyorlar ise şampuanlarını değiştirmelidirler. Sebep şampuan değil ise Şampuanlarının içine ekleyecekleri bir tutam tuz saç kepeklenmesi problemini çözüme kavuşturacaktır. Bunun yanı sıra saç temizliği için sabun kullanımı var ise bu sabunların kurutucu etkisinden kaynaklı saç kepeklenme sorunu yaşayabilecekleri için saç temizliğinde sabun kullanımından kaçınılmalıdır. Bunun yanı sıra saç derisinin güçlenmesi ve eski yağ dengesini sağlamak amacı ile haftada bir yapacakları zeytinyağı kürü ile de saç kepeklenmesi probleminden kurtularak aynı zamanda yeniden oluşumunu da engelleyebilirler. Bunun yanı sıra duş aldıktan sonra temiz saça uygulanacak olan sirkeli su karışımı ile saçı durulamak da çözüm oluşturacaktır.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın